Στάση…Τρίπολη για την ΑΕΚ, ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ξεφύγει κι άλλο

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στην Τρίπολη η ΑΕΚ, που αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στον μαχητικό Αστέρα. Στο +5 ο Ολυμπιακός, ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά, εφόσον επικρατήσει αύριο του Άρη.

«Ναυάγιο» της ΑΕΚ στην Τρίπολη, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να μένει στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο βαρύς από νερό αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε να παιχτεί ποδόσφαιρο, με τον Δικέφαλο να αφήνει δύο βαθμούς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάζονται… κιάλια, καθώς με τρίποντο του Ολυμπιακού στο αυριανό ματς κόντρα στον Άρη, η Ένωση θα απομακρυνθεί 8 ολόκληρους πόντους από την κορυφή.

Λίγες οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με τους Αρκάδες να έχουν την καλύτερη στιγμή του αγώνα, όταν ο Χριστόπουλος σημάδευσε το δοκάρι στο 25ο λεπτό.

Στα πρώτα λεπτά, δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με την δυνατή νεροποντή να δυσχεραίνει τις προσπάθειες των παικτών.

Στο 12ο λεπτό, ο διαιτητής Καραντώνης έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Αντρέ Σιμόες στον Βαλιέντε. Ωστόσο, μετά από επικοινωνία με το VAR και αφού ήλεγξε και ο ίδιος τη φάση, πήρε πίσω την απόφαση, με το ματς να συνεχίζεται κανονικά.

Στο 25ο λεπτό, είχαμε την πρώτη, μεγάλη φάση της αναμέτρησης του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Μετά από κόρνερ του Αστέρα Τρίπολης, ο Χριστόπουλος έστειλε από κοντά τη μπάλα στο δοκάρι του Παναγιώτη Τσιντώτα.

Έξι λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ είχε την πρώτη… υποψία ευκαιρίας, με τον Αμραμπατ να κινείται ωραία στην πλάτη της άμυνας των Αρκάδων, αλλά να χάνει το κοντρόλ προ του Τσιφτσή. Στο 33΄, οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν, με τον Πέτρο Μάνταλο να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Έλληνα γκολκίπερ να αποκρούει.

Στο 36΄ είχαμε τη φάση που σήκωσε… θύελλα συζήτησης, με τον Βράνιες να τραβάει τον Σόνι εντός περιοχής. Ο Καραντώνης έδειξε φάουλ εκτός, ενώ ούτε το VAR τον ενημέρωσε για τη λανθασμένη του απόφαση, κλείνοντας τα μάτια στο καταφανέστατο πέναλτι υπέρ του Αστέρα.

Στο 44ο λεπτό, ο Ριέρα έκανε ωραία κίνηση και σούταρε, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει εύκολα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Δεδομένων των πολύ δύσκολων καιρικών συνθηκών και του κάκιστου αγωνιστικού χώρου που είχε γεμίσει νερό, όλα έδειχναν πως το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και στην πιθανότητα λάθους που θα μπορούσε να προκύψει εξαιτίας της κατάστασης ή κάποιας στατικής μπάλας. Οι λασπομαχίες συνεχίζονταν με τον Γιαννίκη με τη συμπλήρωση μιας ώρας να φρεσκάρει το κέντρο του περνώντας τον Σάκχοφ αντί του Σιμάνσκι. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να φτάσουμε στο 68′ για την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, η οποία ανήκε στον Αστέρα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Άλβαρες έπιασε ένα διαγώνιο αριστερό σουτ, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά με υπερένταση στη γωνία του σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Ο Ράσταβατς προχώρησε και αυτός με τη σειρά του σε φρεσκάρισμα με τους Ιγκλέσιας και Αλί Μπαμπά να αντικαθιστούν τους Μουνάφο και Ριέρα. Οι στατικές μπάλες ήταν λογικό να αποτελούν πηγή κινδύνων και για τς δύο εστίες. Έτσι και η ΑΕΚ στο 71′ πλησίασε το γκολ μετά από συρτή εκτέλεση κόρνερ, με τον Τζαβέλλα να σουτάρει και τον Τσιφτσή να του λέει «όχι». Ο Γιαννίκης θέλοντας να εκμεταλλευτεί κάποια στατική φάση, πέρασε τον Γέβτιτς αντί του Μάνταλου. Η ΑΕΚ είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε με κάποιο τρόπο να βγάλει μια φάση που θα μπορούσε να της δώσει τη νίκη υπό αντίξοες συνθήκες.

Οι στατικές φάσεις δημιουργούσαν προβλήματα και στις δύο άμυνες, με τον Τσιντώτα στο 81′ να κάνει μια νέα σημαντική επέμβαση και μάλιστα με το κεφάλι έπειτα από γυριστό κοντινό σουτ του Κρέσπι. Έξι λεπτά αργότερα μετά από δική της στατική φάση με τον Γέβτιτς, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Τζαβέλλα αλλά το γκολ δεν μέτρησε μέσω VAR λόγω οφσάιντ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ένα μακρινό σουτ του Γκαρθία πέρασε λίγο άουτ, στην τελευταία φάση του ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Άλβαρες, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Γκαρθία (93′ Τασουλής), Βαλιέντε, Μουνάφο (69′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (69′ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (88′ Καρμόνα), Σονί (88′ Μπενίτο), Μπαράλες

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Σιμόες (88′ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι (61′ Σάκχοφ), Μάνταλος (73′ Γέβτιτς), Τσούμπερ (88′ Τάνκοβιτς), Άμραμπατ, Αραούχο