La Liga : Τους…πήρε και τους σήκωσε ο άνεμος στις Βαλεαρίδες Νήσους, 0-0 και πολύ ήταν! (vid)

Με τον…Αίολο να πρωταγωνιστεί και την ένταση του ανέμου να δυσχεραίνει το έργο των ποδοσφαιριστών, το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες καλές στιγμές.

Στο 16′ άπαντες ανησύχησαν καθώς ο Σάντι Μίνα βρέθηκε στο έδαφος, αφού γύρισε η γλώσσα του, αρχικώς έχασε τις αισθήσεις του, τελικώς αποχώρησε τρία λεπτά αργότερα πάνω σε φορείο, έχοντας συνέλθει.

Η μοναδική αξιομνημόνευτη στιγμή ήρθε στο 44′ με τη Θέλτα να έχει μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Γκαλιάρντο νικήθηκε από τον Ρέινα και ο Μέντεθ αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν περισσότερες, κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αλλά ο Ρέινα είπε “όχι” σε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Κουντέτ, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Η Μαγιόρκα με την 4η διαδοχική ισοπαλία της πήγε στους 20 βαθμούς, και η Θέλτα στους 17, με τους 12 να έχουν έρθει μακριά από το “Μπαλαΐδος”

Μαγιόρκα (Λουίς Γκαρσία) : Ρέινα, Μαφέο, Ρούσο, Βάλιεντ, Κόστα, Γαλαρέτα (89′ Σέντλαρ), Μπατάλια, Σάντσεθ (69′ Κούμπο), Ντάνι Ροντρίγκεθ, Κανγκ Ιν Λι (90′ Φερ Νίνιο), Αμπντόν Πρατς (56′ Άνχελ Ροντρίγκεθ)

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ) : Ντιτούρο, Κέβιν, Αϊντού, Αραούχο, Γαλάν, Τάπια, Σουάρεθ (72′ Νολίτο), Μπελτράν, Μέντεθ, Σέρβι, Μίνα (19′ λ.τ. Γκαλιάρντο)