Στην τρίτη θέση με ανατροπή ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Εντυπωσιακός για άλλη μια φορά ο ΠΑΣ Γιάννινα, έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 3-2 του ΝΠΣ Βόλος.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό, που κέρδισε λίγο πριν τον Ατρόμητο και τρεις από τον ΠΑΟΚ, που αγωνίζεται αύριο κόντρα στη Λαμία.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους Ηπειρώτες πέτυχε ο Εραμούσπε στο 86′, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ένα σπάνιο ξεκίνημα είχαμε στο ματς καθώς στο 12′ είχαν ήδη επιτευχθεί δύο γκολ. Ο Βόλος μπήκε πολύ πιο δυνατά και απέναντι σε έναν ΠΑΣ που δεν «πατούσε» καλά άνοιξε το σκορ στο 38ο δευτερόλεπτο μετά από έξοχο 1-2 του Ορόζ με τον Νίνη και πλασέ του πρώτου για το 1-0. Στο 7′ λίγο έλειψε να έχουμε και το 0-2 όμως ο Λοντίγκιν με διπλή επέμβαση είπε «όχι» στους Φαν Βέερτ και Ροσέρο.

Κι ενώ φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς, ο ΠΑΣ ισοφάρισε μετά από 11 λεπτά! Από κόρνερ του Μορέιρα ο Κάργας νίκησε με κεφαλιά τον προσωπικό του αντίπαλο Γκρίλο για να κάνει το 1-1!

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε κάπως ώσπου φτάσαμε στο 40′ όπου ο Νίνης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2) με ένα τρομερό ψαλιδάκι.

Και στο Β’ μέρος το ματς είχε και πάλι έντονες «συγκινήσεις» καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανοικτά και να ζητούν το γκολ.

Στο 50′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι για σύγκρουση Εραμούσπε με Κλέιμαν, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να λέει «παίζετε».

Ο ΠΑΣ που ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο (ανέβασε τις γραμμές του, είχε την κατοχή και πίεζε) «προειδοποίησε» στο 53′ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα την οποία «σταμάτησε» ο Φεράρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως οι Βολιώτες δεν απέφυγαν την νέα ισοφάριση (2-2). Σε εξαιρετική μπαλιά του Σάλιακα από τα δεξιά, ο Περέα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του σκόρερ, αλλά το VAR αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης, 90+5’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μέντες (86’ Λιάσος), Περέα.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορός (77’ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (89’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ