Ένα γκολ του Σισέ, έστειλε τον Ολυμπιακό στο +8! (βαθμολογία)

Συνεχίζει το σερί νικών ο Ολυμπιακός αλλά και το σερί των γκολ ο Παπ Αμπού Σισέ, με αποτέλεσμα η διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ να εκτοξευτεί στο +8.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έθελξαν με την απόδοση τους, ωστόσο το ζητούμενο ήταν η νίκη, η οποία ήρθε χάρη στο γκολ του Σισέ στο 54ο λεπτό. Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, “φοβισμένος” στο δεύτερο όμως, ειδικά μετά το γκολ όταν και θα περίμενε κανείς να βγάλει αντίδραση.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προχωρά ακάθεκτη σε έναν ακόμη τίτλο, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο μετά από έναν ολόκληρο γύρο.

«Μοιρασμένο» ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι χώροι προς την άμυνα του Άρη ήταν «κλειστοί». Οι «κίτρινοι» πίεζαν ψηλά τους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν προβλήματα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων, ενώ κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ, χωρίς να μπορέσουν να τα εκμεταλλευτούν.

Πάντως, το «συγκρότημα» της Θεσσαλονίκης διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση του 8ου λεπτού, όταν ο Τζέγκο βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από επαφή με τον Λαλά, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάποια παράβαση. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και πάλι για χέρι εντός «ερυθρόλευκης» περιοχής, αλλά και πάλι το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Η… απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Μασούρας σκόραρε με όμορφο πλασέ, αλλά έπειτα από την εξέταση του VAR, το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, μια και ήταν ελάχιστα εκατοστά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό του Άρη.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, με πολλές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, αλλά και έλλειψη φάσεων. Εξαίρεση αποτέλεσε η φάση του 29ου λεπτού όταν ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ντένις.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μισό ωστόσο οι Πειραιώτες μπήκαν πιο «φουριόζοι» και στο 48′ ο Λόπες «φλέρταρε» με το γκολ όταν το σουτ του πέρασε άουτ στην πρώτη «μεγάλη» ευκαιρία του αγώνα. Λίγο αργότερα (53′) ο Ακιμπού Καμαρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζέγκο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, όμως η μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντένις και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» παρήγαν φάσεις. Τελικά η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε ουσία στο 54′, όταν μετά από κόρνερ του Λόπες ο Σισέ «νίκησε» στον αέρα τους Μπράμπετς, Γκανέα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Αμέσως μετά το γκολ (58′) ο Ακης Μάντζιος προχώρησε σε αλλαγές, τόσο προσώπων όσο και θέσεων/σχηματισμού. Με την είσοδο των Μάνου, Γκάμα οι «κίτρινοι» γύρισαν σε ένα 4-2-3-1 και κλασικό φορ τον πρώτο (μέχρι τότε είχαν «ψευτοενιάρι» τον Μαντσίνι), με σκοπό προφανώς να γίνουν απειλητικοί. Ενα κλικ έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους στο μισό του Ολυμπιακού, κυρίως από το 80′ και ύστερα, όμως ευκαιρία δεν «έβγαλαν». Σε 2-3 περιπτώσεις επισκέφθηκαν με αξιώσεις τα καρέ του Βατσλίκ (π.χ. με Σάκιτς και Σάσα), κέρδισαν ορισμένες στατικές μπάλες αλλά ως εκεί. Δεν είναι τυχαίο πως μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν όλους τους παίκτες τους που ξεκίνησαν στο δημιουργικό/επιθετικό κομμάτι, αναζητώντας λύσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους διαχειρίστηκαν την αναμέτρηση. Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης κράτησαν με σχετική άνεση το «μηδέν», ενώ είχαν και 2-3 «στιγμές» ώστε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν και απείλησαν με τους Ελ Αραμπί, Μασούρα και Σισέ. Ωστόσο δεν βρήκαν και άλλο γκολ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Λόπες (82′ Καμαρά Μ.), Ελ Αραμπί (84′ Τικίνιο), Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Μασούρας (82′ Ονιεκούρου), Καμαρά Α. (90+2′ Ροντρίγκες), Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Ντένις, Φαμπιάνο Λέισμαν, Τζέγκο (83′ Ματίγια), Μαντσίνι (74′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (74′ Λόπεθ), Μπράμπετς, Εντιαγέ (58′ Γκάμα), Μπερτόγλιο (58′ Μάνος), Γκάνεα, Σάκιτς, Σάσα.