Serie A : Ήττα σοκ της Νάπολι, στο…καναβάτσο και η Λάτσιο (vids)

Σε “κακό φεγγάρι” η Νάπολι και χάνει έδαφος για τον τίτλο! Οι “Παρτενοπέι” ηττήθηκαν εντός έδρας από την Έμπολι και βρίσκονται στο -3 από την κορυφή, που μπορεί να γίνει -4 αν η Ίντερ επικρατήσει σε λίγη ώρα της Κάλιαρι. Ήττα και για τη Λάτσιο, από μια Σασουόλο που…έτρωγε σίδερα!

«Λιποθυμάνε» οι αντίπαλοι και… τρίβει τα χέρια της η Ίντερ! Μία ημέρα μετά την «γκέλα» της Μίλαν, η Νάπολι είδε την Έμπολι να τη σοκάρει (0-1) και δίνει την ευκαιρία στους «νερατζούρι» να βρεθούν μόνοι τους στην κορυφή και να αποκτήσουν διαφορά, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να πέφτει στην τέταρτη θέση αφού την έχει προσπεράσει και η Αταλάντα.

Η Νάπολι παρότι είχε την κατοχή και τον έλεγχο δυσκολευόταν να απειλήσει την καλοστημένη Έμπολι και είχε αναλωθεί σε μια ανούσια κυκλοφορία της μπάλας, με το 0-0 του ημιχρόνου να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Με… φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σπαλέτι, σκόραρε με τον Ζουάν Ζέσους αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε μετά την εξέταση του VAR για οφσάιντ. Ο χρόνος περνούσε, το άγχος κυρίευε τους γηπεδούχους και ο Κουτρόνε «πάγωσε» το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» στο 71ο λεπτό για το 1-0 των φιλοξενούμενων που όχι απλώς ξέφυγαν για τα καλά από τα χαμηλά της βαθμολογίας, αλλά βρίσκονται και στο -2 από την έκτη Γιουβέντους.

Σε… φονέα των γιγάντων αποδεικνύεται η Σασουόλο! Λίγες εβδομάδες μετά τις εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Γιουβέντους, Μίλαν και το τρομερό come-back με τη Νάπολι, οι «νεροβέρντι» επικράτησαν 2-1 με ανατροπή της Λάτσιο, έφτασαν τους 23 βαθμούς και είναι στο -5 από την εξάδα αλλά και στο -2 από τη σημερινή τους αντίπαλο.

Ο Τζακάνι είχε δώσει προβάδισμα στη Λάτσιο, το οποίο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ως το φινάλε του ημιχρόνου αλλά πλήρωσαν το γεγονός πως οπισθοχώρησαν στη συνέχεια. Αρχικά, ο Μπεράρντι σκόραρε στο 63ο λεπτό το 8ο γκολ του σε 9 ματς απέναντι στους «λατσιάλι» και έξι λεπτά αργότερα ο Ρασπαντόρι έφερε… τούμπα το σκορ για να χαρίσει το τρίποντο στη Σασουόλο (2-1), η οποία άντεξε και με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αϊχάν λίγο πριν το φινάλε, ενώ γλίτωσε από το δοκάρι του Τζακάνι στο 90’!