Δεύτερη σερί νίκη για τον ΟΦ Ιεράπετρας, έφερε…τούμπα το ματς με Αντερέγκεν

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει με ανατροπή ο ΟΦΙ ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Κηφισιάς για 8η αγωνιστική της Super League 2.

Όπως αναφέρει το Grandsport, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν επηρεασμένες από την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου και τις καιρικές συνθήκες με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο στις δύο εστίες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 17ο λεπτό για την Κηφισιά όταν ο Οικονομίδς σούταρε έξω από την περιοχή και ο Καραγκιόζης έδιωξε σωτήρια.

Ο ρυθμός όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε για τις δύο ομάδες και ο ΟΦΙ απείλησε στο 29ο λεπτό με τον Μεσσιδόρο να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, ωστόσο η μπάλα κόντραρε με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κολοβούρης.

Στην δεύτερη μεγάλη φάση της η Κηφισιά βρήκε δίχτυα, αφού στο 34ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Οικονομίδη, ο Τετέϊ βρέθηκε τετ α τετ και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΙ δεν το έβαλε κάτω και πριν βγει το ημίχρονο βρήκε γκολ ισοφάρισης. Πιο συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό ο Βουό έκλεψε την μπάλα συνεργάστηκε με τον Κατάλντι με τον πρώτο να πασάρει στον Μεσσιδόρο και αυτός με πλασέ έκανε το 1-1 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Στάϊκου Βεργέρη μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 54ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή, όταν ο Αντερέγκεν μετά από ατομική προσπάθεια πάσαρε αριστερά στον Μεσσιδόρο, με τον τελευταίο να βρίσκει ξανά τον Αντερέγκεν ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ότι δεν κατάφερε στο 54ο λεπτό το πέτυχε στο 60ο ο Αντερέγκεν, ο οποίος σκόραρε βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Πιο συγκεκριμένα μετά από πίεση και κλέψιμο του Μεσσιδόρο και κάθετη ο Αντερέγκεν με πλασέ έκανε το 2-1.

Ο ΟΦΙ μετά την ανατροπή κρατούσε το υπέρ του αποτέλεσμα με ευκολία χάνοντας μάλιστα μοναδική ευκαιρία στο 70ο λεπτό με τον Βουό να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Κηφισιά πίεσε στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες, ωστόσο ο ΟΦΙ το κράτησε το… τρίποντο μέχρι το τέλος.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο (88΄Καζάου), Κατάλντι (46΄Κοντοές), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής (69΄Ντε Λορέντζι), Βουό, Χιντζίδης (69΄Ψάνης), Αντερέγκεν (69΄Τασιουλής)

ΑΕ Κηφισιάς (Νίκος Κούστας) : Κολοβούρης, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Ντοριβάλ (79΄Φερέϊρα), Πρίτσας (58΄Παπασάβας), Οικονομίδης (58΄Αγγελόπουλος), Καλλέργης (69΄Κρητικός), Τετέι, Καραγκούνης (79΄Γιαννιτσάνης)