Premier League : “Στοπ” της Έβερτον στη Τσέλσι, με ανατροπή ξανά στο -1 η Λίβερπουλ (vids)

Ο covid-19 έχει επιφέρει αναστάτωση στις ομάδες της Premier League, με αποτέλεσμα από τα τρία σημερινά ματς της 17ης αγωνιστικής, να διεξαχθούν τα δύο καθώς το Λέστερ-Τότεναμ αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων στους “πετεινούς”.

Η Τσέλσι “γκέλαρε” απόψε κόντρα στην Έβερτον, με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι (στο -4) αλλά και από τη Λίβερπουλ, που νίκησε με ανατροπή τη Νιουκάστλ.

Οι “μπλε” του Λονδίνου παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στους “μπλε” του Μέρσεϊσαϊντ, καθώς η Έβερτον αποδείχτηκε…σκληρό καρύδι και κατάφερε να φύγει αλώβητη από το Στάμφορντ Μπριτζ.

Ο Μέισον Μάουντ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 70ο λεπτό, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπρεϊθγουέιτ ισοφάρισε για τα “ζαχαρωτά”.

Στο “Άνφιλντ”, η ομάδα του Κλοπ είδε τον Σέλβεϊ να βάζει τους “ανθρακωρύχους” μπροστά σκορ από νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό, όμως η αντίδραση ήταν η ιδανική καθώς από το 21′ έως το 25′, οι “Reds” έκαναν την ανατροπή με τα γκολ των Ζότα και Σαλάχ.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 87′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ.