Μοιρασιά στην Ηγουμενίτσα, μέσα σε πέντε λεπτά τα γκολ

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στην Ηγουμενίτσα, με τους Θεσπρωτό και ΠΑΟΚ Β να πετυχαίνουν από ένα γκολ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να «φρεσκάρει» την ομάδα του, ψάχνοντας αντίδραση έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Ξάνθη, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Χουάν Ραμόν Ρότσα παρουσίασε ξανά ένα αξιόμαχο σύνολο, που θα πρέπει να…ιδρώσεις για να νικήσεις.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Ουρουγουανός προπονητής του ΠΑΟΚ βραβεύτηκε από τους ανθρώπους των γηπεδούχων, ενώ εξίσου σημαντικό είναι πως δεν είχε πάρει στην αποστολή κανέναν ποδοσφαιριστή που να ανήκει στην πρώτη ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι κέντρου να έχει την τιμητική του και μέχρι το 30΄ δεν υπήρξε κάποια φάση που να είναι ικανή να βάλει μία από τις μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ, παρά τις δύο σημαντικές ευκαιρίες που είχε μπροστά στην εστία του Κίναλη ο Πανίδης αλλά και μία επιπλέον φάση του Κουλιεράκη.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να πάρουν τα ηνία στο σκορ, καθώς 5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαραντίδη έκαναν το 1-0 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουργάνη.

Η αντίδραση του Δικεφάλου ήταν άμεση και με τον Γκορτζετζιάνι που είχε περάσει στο 45΄στη θέση του Πανίδη βρήκε γρήγορη απάντηση και έφερε το παιχνίδι στο 1-1. Από εκείνο το σημείο ο Πάμπλο Γκαρσία φρέσκαρε την ομάδα του περνώντας στο παιχνίδι τον Φασίδη και αργότερα του Σαλαμούρα και Μελετίδη. Ο Δικέφαλος μπορούσε να φύγει με τη νίκη από την Ηγουμενίτσα αν στο 81΄ο σκόρερ της ομάδας, Γκορτετζιάνι, σε μεγάλη ευκαιρία που είχε ήταν πιο εύστοχος, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Κίναλης, Βαλέντε, Ντ’Αλέσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Ζιώγας (65’ Βαταμίδης), Ραμίρεζ (83’ Διγκόζης), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης, Ρομέρο (83’ Σβι), Στεργίου (60’ Λίγκας)

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Μπουργάνης, Τσοπούρογλου, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (70’ Φασίδης), Χατζηστραβός (83’ Μελετίδης), Σπυρίδης (60’ Σαλαμούρας), Τζίμας, Πανίδης (46’ Γκορτεζιάνι).