Super League 2 : Το γκολ του Κλάους ήταν αρκετό για την Αναγέννηση Καρδίτσας (photos)

Δύσκολη νίκη απέναντι στον μαχητικό Απόλλωνα Λάρισας πέτυχε η Αναγέννηση το απόγευμα της Κυριακής (19/12) στο Δημοτικό Στάδιο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν με αναγκαστικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και αυτή τη φορά δεν ήρθε το γρήγορο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια. Παρά ταύτα έδειξαν προσηλωμένοι στο στόχο και η προσπάθειά τους ανταμείφθηκε στο β’ μέρος.

Με καλή διάθεση ξεκίνησαν οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης και είχαν μια καλή στιγμή στα πρώτα λεπτά μετά από προσπάθεια του Μπεγκόα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν καλά τους χώρους και απέτρεψαν την Αναγέννηση από τη δημιουργία καλών φάσεων. Οι κιτρινόμαυροι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 20λεπτο και στη συνέχεια τίποτα σημαντικό με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στα τελευταία λεπτά με την κατοχή της μπάλας που είχαν.

Αποφασισμένη να πιέσει ακόμα περισσότερο για το γκολ μπήκε η Αναγέννηση στον αγώνα στο β’ μέρος έχοντας κλείσει στην περιοχή τους αντιπάλους αλλά χωρίς να μπορεί και πάλι να δημιουργήσει καλή τελική προσπάθεια. Με τη συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα ωστόσο δημιουργήθηκαν 2-3 ευκαιρίες και η Αναγέννηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τέρμα του Αθανασιάδη. Ακολούθησε παιχνίδι διαχείρισης από την ομάδα του Π. Αμανατίδη όπου κατά διαστήματα είχαμε και σκληρό παιχνίδι με την Αναγέννηση ωστόσο στο τέλος να φθάνει στη δύσκολη νίκη με 1-0.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός (77′ Μάνιος), Πλέγας, Γκίνη (77′ Μπάλλας), Μπραμπίγια (46′ Πολίτης), Μπενγκόα (67′ Βιδαλ), Αθανασιάδης (84′ Λώττας)

Απόλλων Λάρισας (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Σκούπρας, Τίμπουε, Λίταινας, Ζιάκας (75′ Μπαλογιάννης), Χατζής, Λεμανγκρ, Βίγια, Παναγιώτου