Super League : “Όρθιος” κόντρα στην ΑΕΚ Β ο ΟΦ Ιεράπετρας

Η ομάδα της Ιεράπετρας πήρε ένα παλικαρίσιο βαθμό και διατηρήθηκε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα αήττητη.

Όπως αναφέρει το Grandsport, οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, δεν έχουν ακόμη χάσει στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους Λασιθιώτες, αφού μόλις στο 9’ ο Χριστόπουλος έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 16’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Γιούση, που δε σημάδεψε σωστά από ευνοϊκή θέση.

Οι «ασπρόμαυροι», πάντως, αντέδρασαν και στο 25’ ο Αντερέγκεν με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε. Στη συνέχεια το σύνολο του Βεργέτη είχα θετική παρουσία και ορισμένες ακόμη καλές στιγμές. Στο 41’ ο Μεσιντόρο «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, το οποίο, όμως, ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Τορίμπιο με κεφαλιά «έγραψε» το 1-2.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί διαχειρίζονταν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και δεν απειλούνταν ιδιαίτερα. Στο 65’, ωστόσο, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον ΟΦΙ, αφού ο Μπλάνκο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο «δικέφαλος» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Στο 81’ είχε μεγάλη φάση με τον Ιατρούδη και δύο λεπτά αργότερα ο Γιούσης έκανε το 2-2. Στο 94’ η ΑΕΚ Β’ λίγο έλειψε να φτάσει στο τρίτο τέρμα, όμως το σουτ του Ιατρούδη σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Γκίνης, Μπούσης (80’ Αμούρ), Κορνέζος, Λάτσι, Παρράς (89’ Γιαννούτσος), Μπάμπης (69’ Γκαρσία), Μουστακόπουλος, Γερολέμου, Χριστόπουλος, Γιούσης, Κοσίδης (80’ Ιατρούδης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Καραγκιόζης, Ντελορέντζι, Καρδάρης, Κοντοές, Ντι Λορέντσο, Τορίμπιο, Λεμονής (69’ Ψάνης), Μεσιντόρο, Μπενίτεθ, Μπλανκ Καζάου, Αντερέγκεν.