Είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος ο Προμηθέας αλλά στο τέλος κατέρρευσε

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την ήττα από τη Βενέτσια με 78-68 στο “Δ. Τόφαλος” για την 8η αγωνιστική του EuroCup. Στις 11 Ιανουαρίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια Λουμπλιάνα.

Ο Προμηθέας πλήρωσε την κακή του παρουσία στην τέταρτη περίοδο και ιδιαίτερα στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν και δεν είχε απαντήσεις απέναντι στη Βενέτσια. Για τρία και πλέον δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τον Προμηθέα να συντηρεί προβάδισμα. Μάλιστα στο 24′ κατάφερε να χτίσει διαφορά 11 πόντων και να προηγηθεί με 41-30.

Στο επόμενο τετράλεπτο όμως οι Ιταλοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-18 κάνοντας την πλήρη ανατροπή και παίρνοντας εκείνοι προβάδισμα στο σκορ με 48-46. Ο Προμηθέας ωστόσο βρήκε λύσεις με τον Αγραβάνη και στο 34′ προηγήθηκε με 59-54, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρέι έκανε το σκορ 62-61. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της ελληνική ομάδας καθώς ακολούθησε σερί 15-0 από τους Ιταλούς που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 76-62 και ουσιαστικά τους χάρισε τη νίκη (68-78).

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Τσίτσι, Κάρντουμ

Δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78