Θρίαμβος του Λαυρίου και πρόκριση στα play in του BCL!

Με μία πρόκριση και τη συμμετοχή τουλάχιστον στα play in θα συνδυάσει την παρουσία του στο BCL το Λαύριο.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη χρειαζόταν νίκη επί της Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη για να πάρει την πρόκριση και τα κατάφερε, επικρατώντας με 70-58. Έτσι δεν χρειάστηκε να παρακολουθήσει με αγωνία το τι γινόταν στο άλλο ματς του ομίλου μεταξύ της Νίζνι και της Ντιζόν (93-85).

Η ομάδα της λαυρεωτικής θα πρέπει να περιμένει τα αυριανά παιχνίδια του 4ου ομίλου του BCL για να μάθει την αντίπαλο της στα play in της διοργάνωσης. Έβαλε τις βάσεις της σπουδαίας νίκης στο πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου κυριάρχησε ολοκληρωτικά με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13 πόντους. Στο δεύτερο μέρος έστειλε τη διαφορά ακόμη και στους 21 με αποτέλεσμα να μην απειληθεί από τους Ισπανούς.

Ήταν ο ιδανικός επίλογος στην παρουσία του Τάισον Κάρτερ στο Λαύριο. Ο Αμερικανός είχε για ένα ακόμη βράδυ πρωταγωνιστικό ρόλο με 19 πόντους και 7/12 σουτ ενώ στους κορυφαίους συγκαταλέγονται ο Κακλαμανάκης (18π, 9/12 σουτ, 5ρ.), ο Αμινου (7π, 11ρ.) και ο Μουράτος (15π.).

Με 3/3 δίποντα του Δημήτρη Κακλαμανάκη το Λαύριο προηγήθηκε με 10-8 στο πεντάλεπτο και έχοντας πολύ υψηλό ποσοστό στα δίποντα (11/15), ξέφυγε στο τέλος της πρώτης περιόδου με έξι (25-19), με τον διεθνή σέντερ να φτάνει τους 10 πόντους με 5/5.

Επεκτείνοντας το σερί της στο 8-0, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε μπροστά και με διψήφια διαφορά (29-19 στο 12’) και συνεχίζοντας να βάζει δύσκολα στους Ισπανούς με την άμυνα της διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης (36-23) με τον Τάισον Κάρτερ να φτάνει τους 13 με 6/7 σουτ. Η «ψαλίδα» άνοιξε στους 13 στο τέλος του πρώτου μέρους (41-28).

Το Λαύριο συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ και έπειτα από επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο ήταν μπροστά με 19 πόντους (57-38). Στο 30’ η ελληνική ομάδα ήταν «αγκαλιά» με την πολυπόθητη νίκη (57-42).

Οι Ισπανοί εκτελούσαν με πολύ χαμηλά ποσοστά εντός πεδιάς και ειδικά από το τρίποντο (3/22 μέχρι το 33’) και το Λαύριο απελευθερωμένο πια από το άγχος, έδινε και θέαμα (63-42). Η Μάλαγα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (65-53 στο 37’) αλλά το Λαύριο δεν είχε καμία διάθεση να της επιτρέψει να γίνει απειλητική και κράτησε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58.

Λαύριο (Σερέλης): Νικολαίδης 3, Μουράτος 15 (4/13 σουτ, 3ασ.), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 18 (9/12δ, 5ρ.), Περσίδης 2, Κάρτερ 19 (7/12 σουτ), Αμινου 7 (11ρ.), Ουίλιαμς 3, Φέργκιουσον, Γερομιχαλός 3.

Μάλαγα (Κατσικάρης): Φερνάντεζ 12, Μπαρέιρο 4, Μπριζουέλα 15, Σουάρεζ 3, Έρικ 10, Ντίαζ, Αλόνσο 1, Αμπρομάιτις 7, Γκουερέρο 4, Νζόσα, Μπουτεϊλε 2.