Ήττα για τον ΠΑΟΚ και μειονέκτημα έδρας κόντρα στη Στρασμπούρ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Ιγκοκέα με 75-64 στο κλειστό της Πυλαίας και κατέλαβε την τρίτη θέση στον πέμπτο όμιλο του Basketball Champions League.

Αυτό σημαίνει πως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα διεκδικήσει με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην Στρασμπούρ μια θέση στους «16» της διοργάνωσης μέσω play-in που κρίνονται στις δύο νίκες. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στις 5 Ιανουαρίου στο Στρασβούργο (21:00), ο δεύτερος στις 12 Ιανουαρίου στη Θεσσαλονίκη (19:30) και ο τρίτος αν χρειαστεί στις 19 Ιανουαρίου και πάλι στη Γαλλία (21:00).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού από την πολυήμερη απραξία λόγω αναβολών φάνηκε στη συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 8-23 για την ομάδα της Βοσνίας. Ο Ζερμέιν Λοβ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο Μάρβιν Τζόουνς με 9 και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 8 ακολούθησαν.

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61, 64-75