Βάσεις για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Μίλωνα με 0-3 σετ στην Αθήνα, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Στο πρώτο σετ, η εικόνα ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί και στις δύο διακυμάνσεις, 7-8 και 14-16, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί μία μικρή διαφορά. Στη συνέχεια, με όπλο το μπλοκ και την σταθερότητα στην επίθεση, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του και αύξησε την διαφορά σε κομβικό σημείο, 16-21. Ο ΠΑΟΚ «εξαργύρωσε» την διαφορά που δημιούργησε, κατακτώντας με μπλοκ του Πετρέα το σετ με 21-25, 0-1.

Σ’ ένα κλειστό δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 8-5, το οποίο συνέχισαν να κρατούν σε μικρότερη κλίμακα μέχρι τα μέσα, 16-15. Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ και τον Κουμεντάκη να είναι σε ακόμα ένα βράδυ σε «κέφια», ο Δικέφαλος έλεγξε το σετ και πήρε προβάδισμα, 19-21. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στέλνοντας το σετ στην «παράταση», 24-24, ωστόσο με 0-2 σερί ο ΠΑΟΚ έκανε το 24-26 και παράλληλα το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι, παίρνοντας σε κομβικό σημείο σημαντική διαφορά, 11-16. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, 14-21, για να φτάσουν με 15-25, στο 0-3 στα σετ.