Premier League : Τρομερό ματς στο Stamford Bridge, τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (vid)

Ένα ματς “χάρμα ιδέσθαι” αυτό στο Stamford Bridge, το πρώτο για τη Τσέλσι και τη Λίβερπουλ στο 2022.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της από την Λίβερπουλ, η Τσέλσι αρνήθηκε να… πεθάνει και έφερε 2-2, αποτέλεσμα που βόλεψε την πρωτοπόρο της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι. Υπέροχο γκολ ο Σαλάχ – Τρομερά τέρματα οι “μπλε”.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός και παρά τις απουσίες που είχε η ομάδα του, την είδε να πετυχαίνει δυο γκολ με τους Μανέ (9′) και Σαλάχ (πανέξυπνο πλασέ στο 26′). Το πρώτο ημίχρονο όμως έκρυβε κι άλλα γκολ, με την Τσέλσι να φτάνει στην ισοφάριση με τα υπέροχα τέρματα των Κόβασιτς (42′) και Πούλισιτς (45+2′).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, με τους δυο τερματοφύλακες να έχουν σημαντικές επεμβάσεις και να κρατάνε αναλλοίωτο το σκορ.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Μεντί, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλομπάχ (70’ Τσαλομπάχ), Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Κόβατσιτς, Μάουντ, Πούλισικ, Χάβερτς (79’ Χάντσον-Οντόι).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μίλνερ (69’ Ναμπί Κεϊτά), Μανέ (90’ Κέρτις Τζόουνς), Σαλάχ, Ντιόγκο Ζότα (69’ Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν).