LaLiga : “Βύθισε” τη Λεβάντε η Βιγιαρεάλ (vid)

Εντυπωσιακή η Βιγιαρεάλ, πέτυχε πέντε γκολ κόντρα στη Λεβάντε και ανέβηκε στην 8η θέση της LaLiga.

Έτσι πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται στο -2 από την εξάδα, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι υπέστησαν άλλη μία ήττα είναι ουραγοί στον βαθμολογικό πίνακα με μόλις 8 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ του Μπουλαγέ Ντιά στο 8′ και Πάου Τόρες στο 13′.

Η Λεβάντε στη συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει και έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 16′ και το 29′ με τον Ντε Φρούτος Σεμπάστιαν. Η ομάδα όμως του Ουνάι Έμερι ήταν αυτή που βρήκε τέρμα, με τον Ζεράν Μορένο, ο οποίος συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με το «Κίτρινο Υποβρύχιο», να διαμορφώνει στο 37′ το 3-0.

Στην επανάληψη, μάλιστα η Βιγιαρεάλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της, πετυχαίνοντας ακόμη δύο γκολ. Αρχικά, με την σουτάρα του Τρικέρος στο 74′ και πέντε λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ισπανού.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρουγί, Αλμπιόλ, Οριέ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν, Ιμπόρα, Τριγκέρος (84’Αντριάνο), Μόι Γκόμεθ (72’Πίνο) , Τσουκβουέζε (72’Αλμπέρτο Μορένο), Ντιά, Ζεράρ Μορένο (80’Τζάκσον).

Λεβάντε (Αλέσιο Λίτσι) : Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ντουάρτε, Κλερκ (58’Μάλσα), Βέθο, Πουμπίγ, Καμπάνια, Μελέρο (58’Φρανκέσα), Ραντόγια (58’Πάμπλο Μαρτίνεθ), Μπάρντι (77’Πιέρ), Μαρτί, Ντε Φρούτος (77’Ντάνι Γκόμεθ).