Πλησίασε την εξάδα ο Αστέρας Τρίπολης, 1-0 τον ΟΦΗ

Ένα γκολ του Αντριάν Ριέρα από το πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε πολύτιμη νίκη και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον έκτο της βαθμολογίας ΟΦΗ.

Ο κορονοϊός άφησε το…αποτύπωμά του στα απουσιολόγια των δύο ομάδων που μέτρησαν τις δικές τους απουσίες εξαιτίας της πανδημίας.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να΄χουν περισσότερα λεπτά την μπάλα στην κατοχή τους και τους Κρητικούς να επιχειρούν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους και να χτυπήσουν στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 23΄από πλευράς Αστέρα. Έπειτα από σέντρα του Κανελλόπουλου, κεφαλιά του Σίτο από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για την αρκαδική ομάδα στο 25′. Ο Μπαράλες με κεφαλιά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βάτερμαν ο οποίος έδιωξε εξ επαφής την μπάλα με το γόνατο.

Η τρίτη καλή στιγμή του Αστέρα μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ριέρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο σέντρα του Καρμόνα και με άψογο σουτ στην κίνηση βρήκε δίχτυα (1-0).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ έδειξε τη διάθεση να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του και έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 62΄. Ο Λάμπρου με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ο Αστέρας πέταξε μοναδική ευκαιρία να…τελειώσει (πρόωρα) το ματς στο 71΄, όταν μετά από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων φάουλ του Άλβαρες βρήκε στο δοκάρι και ο Αστέρας έμεινε στο 1-0.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Μουνάφο (90+1΄Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77΄Βαλιέντε), Σίτο (67΄Κρεσπί), Ριέρα (67΄Τιλίκα), Καπίγια (46΄Σόνι), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (86΄Στάικος), Γκαγέγκος (64΄Γρίβας), Ναμπί (58΄Φαν Ντάινεν), Καμάου (46΄Τσιλιανίδης), Καστάνιος (64΄Νέιρα), Λάμπρου.