Σπουδαία βραδιά για τον Παναθηναϊκό, νίκησε τον Άρη και επέστρεψε στην τέταρτη θέση

Μια πολύ σημαντική νίκη στο…κάστρο της Λεωφόρου για τον Παναθηναϊκό, που νίκησε τον Άρη και επέστρεψε στην τέταρτη θέση.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πρωταγωνιστές τους περισσότερους παίκτες του, το “τριφύλλι” επικράτησε με 2-0 των “κιτρινόμαυρων” χάρη στα γκολ των Παλάσιος και Αϊτόρ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ, πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δέχτηκε το τελειωτικό…χτύπημα στο 83′ και υπέστη την 5η ήττα στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς με κινητήριους μοχλούς τους Αϊτόρ, Παλάσιος, Βιγιαφάνιες. Ο Άρης, αντίθετα, δεν μπορούσε λόγω των απουσιών να γίνει επιθετικός. Στο 5’ εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό ο Αϊτόρ, έδιωξε ο Κουέστα με τις γροθιές και το μακρινό σουτ του Βιγιαφάνιες έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 14’ έγινε το 1-0! Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, στην πορεία της μπάλας ο Αϊτόρ τσίμπησε τη μπάλα κι αυτή στρώθηκε στον Παλάσιος. Ο Αργεντινός στο ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε, ο Κουέστα απέκρουσε προσωρινά και στην επαναφορά ξανά ο Αργεντινός σκόραρε για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκό είχε ψυχολογία και στο 27’ έχασε καλή ευκαιρία. Ο Αϊτόρ έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και πάσαρε στον Παλάσιος που βλέποντας την κίνηση του Μακέντα στην περιοχή σέντραρε, αλλά το σουτ έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 35’ νέα ευκαιρία σε στατική φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ, όμως, την κεφαλιά του Λούντκβιστ μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 37’ ο Αϊτόρ από αριστερά έκανε σέντρα σουτ, ο Κουέστα έδιωξε προς τα δεξιά με δυσκολία και ο Παλάσιος πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Άρης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 40’. Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μπεναλουάν στην καρδιά της άμυνας επιχείρησε την καρφωτή κεφαλιά, ωστόσο, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι μπήκε αποφασιστικά για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και στο 50’ ο Αϊτόρ συνεργάστηκε με τον Μακέντα και πλάσαρε στη ρίζα του δοκαριού.

Αυτή ήταν και η μοναδική μεγάλη φάση μέχρι το 83’ οπότε ο Παλάσιος έβγαλε φανταστική μπαλιά στον Αϊτόρ που έσκαψε τη μπάλα προ του Κουέστα, αυτή βρήκε στον Σούντγκρεν και κρέμασε τον Ισπανό τερματοφύλακα (2-0).

Ο Παλάσιος μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με σλάλομ στο 88’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Χουάνκαρ (86′ Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ (86′ Βιτάλ), Αϊτόρ, Παλάσιος (90+2′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (79′ Ιωαννίδης)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κούεστα, Σούντγκρεν (86′ Σάκιτς), Γκάνεα (53′ Μπερτόγλιο), Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Τζέκο, Σάσα, Εντιαγέ (86′ Χαΐροβιτς), Λούμορ, Ιτούρμπε (62′ Μάνος), Λόπεθ