Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ στη Γαλλία

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 105-78 από την Στρασμπούρ στη Γαλλία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα play-in του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο και με όπλο τα 9/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια με 57-34. Με ένα μεγάλο σερί 14-0 οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους δέκα (63-53), αλλά δεν υπήρχε συνέχεια στην αντεπίθεσή τους. Η γαλλική ομάδα αποσπάστηκε και πάλι στο σκορ φτάνοντας στο +33 (102-69) στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μάρβιν Τζόουνς και ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ έχοντας από 18 πόντους. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς που κρίνεται στις τρεις νίκες θα διεξαχθεί την Τετάρτη 12 Ιανουαρίου στο κλειστό της Πυλαίας (19:30).

Δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78