Serie A : Μεγάλο “διπλό”-ανάσα για την Κάλιαρι (vid)

Σπουδαία νίκη και…ποδαρικό στο 2022 για την Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη!

Η Κάλιαρι πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα ξανά με αντίπαλο την Σαμπντόρια! Αυτή τη φορά επικράτησε 2-1 στη Γένοβα, αφού στον πρώτο γυρο είχε επικρατήσει 3-1 εντός και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεκινώντας με το δεξί το 2022.

Βασικός ο Λυκογιάννης για τους νικητές που δείχνουν ότι υπάρχει… ζωή στην Κάλιαρι και μπορούν να ελπίζουν σε καλύτερες ημέρες.

Ο Γκαμπιαντίνι στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στο 55’ ο Ντεϊόλα έφερε το ματς στα ίσα, με τον Παβολέτι στο 77ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για την Κάλιαρικάνοντας το 2-1. Σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι να φεύγει νικήτρια και να παίρνει βαθμολογική ανάσα.

Σαμπντόρια (Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα) : Αουντέρο, Γιοσίντα (51′ Ντράγκουσιν), Σάμποτ, Φεράρι (72’Κέρβο), Μούρου, Τόρσμπι, Έκνταλ (81′ Γέπες), Καντρέβα, Μπερεζίνσκι, Καπούτο (81′ Τορεγκρόσα), Γκαμπιαντίνι (72′ Κουαλιαρέλα)

Κάλιαρι (Βάλτερ Ματσάρι) : Κράνιο, Αλτάρε, Λοβάτο, Καρμπόνι, Λυκογιάννης, Μπελανόβα, Γκράσι, Μάριν, Ντεϊόλα (75′ Φαραγκό), Παβολέτι (81′ Περέιρο), Ζοάο Πέδρο