Super League 2 : Μία ακόμη σπουδαία νίκη για τη Καλλιθέα

Πείθει πως μπορεί να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις η φετινή Καλλιθέα, που μετά την ΑΕΚ Β επικράτησε και της δεύτερης ομάδας του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου νίκησε με 1-0, χάρη στο γκολ του νεοαποκτηθέντα Μανθάτη, ο οποίος σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” είχαν τις στιγμές τους με εκφραστή κυρίως τον δραστήριο Τσιριγώτη, ωστόσο υπέστη την 5η φετινή ήττα που τους κρατά στην 8η θέση της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη φάση του αγώνα άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο πρώην πράσινος Αντονί Μουνιέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μανθάτη να κάνει την ανάποδη κεφαλιά και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χριστογεώργο.

Ο Παναθηναϊκός Β χρειάστηκε λίγη ώρα για να συνέλθει και… απάντησε στο 13ο λεπτό του αγώνα χωρίς όμως να σκοράρει. Συγκεκριμένα, η μπάλα έφτασε στον Τσιριγώτη, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στη συνέχεια και για περίπου 20 λεπτά το παιχνίδι δεν είχε φάσεις. Στο 33΄ωστόσο η Καλλιθέα έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Μουνιέ πήρε την μπάλα από τα δεξιά και με ένα εντυπωσιακό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Χριστογεώργου. Η απάντηση του τριφυλλιού ήταν άμεση. Ο Σιδεράς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός ανέβηκε. Το ματς ήταν κυριολεκτικά πάνω… κάτω, ωστόσο οι δύο ομάδες αντιμετώπιζαν σοβαρό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Το τριφύλλι είχε την κατοχή της μπάλας στο τελευταίο μέρος του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει αρκετά.

Στο 90ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Τσιριγώτης σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε ξανά.

Τελικά το αποτέλεσμα έμεινε ίδιο μέχρι το τέλος και η Καλλιθέα πήρε μια σημαντική νίκη.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος) : Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Ντιμίτριους (68’ Νάτσης), Μπουλούλης, Σαντάνα (72’ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42’ Κωστίκας).

Παναθηναϊκός Β (Γιάννης Βονόρτας) : Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι (70’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (84’ Μπιλάλ), Καρβούνης (46’ Φρόκου), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης (70’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης, Σαρδέλης (80’ Κούτσιας).