Ο ανώτερος ΟΦΗ πήρε τον βαθμό στο 90+3′

Μια ανάσα από ένα σπουδαίο “διπλό” έφτασε στο “Γεντί Κουλέ” ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ο Αντίλ Ναμπί είχε άλλη γνώμη!

Ο 27χρονος Άγγλος, που ταλαιπωρήθηκε πολύ πέρσι με τον σοβαρό τραυματισμό του, ήταν αυτός που…ξελάσπωσε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ στο 90+3′.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε προηγηθεί στο 54′ με γκολ του Περέα και κρατούσε στα χέρια του μια νίκη που θα τον έφερνε ξανά στην τέταρτη θέση της Super League 1.

To φιλμ

Μετά από το πρώτο, νωθρό, πεντάλεπτο ο ΟΦΗ ανέβασε κατακόρυφα τις μηχανές επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του περιορίζοντας τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο και κάπου εκεί ξεκίνησε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών. Ο Λάμπρου σε δύο περιπτώσεις, ο Τσιλιανίδης, ο Νέιρα όλες οι προσπάθειες που έκαναν ήταν εξαιρετικές ωστόσο ο Σούλης δεν άφησε την εστία του να παραβιαστεί κρατώντας όρθιο τον ΠΑΣ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο όπως και στην φάση του Φαν Ντάινεν στο 43′ όταν ο Ολλανδός βγήκε τετ α τετ ωστόσο έδιωξε την μπάλα κόρνερ.

Ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, με συνεχές πρέσινγκ και αλληλοκαλύψεις – δεν επέτρεψε στον ΠΑΣ να περάσει το κέντρο που προσπαθούσε να γίνει απειλητικός μόνο με σέντρες από τα δεξιά και ποντάροντας στην ταχύτητα του Περέα που πέρασε απαρατήρητος.

Ο Όμιλος μπήκε ορεξάτος και στην επανάληψη, απείλησε στο 48’ με τον Νέιρα και διατηρούσε τα «ηνία» της συνάντησης. Στο 54’, όμως, σε μια αντεπίθεση, ο Περέα πέρασε στο σπριντ τον Πασαλίδη και με πλασέ από αριστερά άνοιξε το σκορ.

Παρά το… σοκ, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν και ανέβαζαν διαρκώς στροφές. Στο 61’ είχαν δεύτερο δοκάρι, με κοντινή κεφαλιά του Τοράλ και δύο λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι αστόχησε από κοντά με το κεφάλι.

Το ματς ήταν πια ένας μονόλογος υπέρ του ΟΦΗ. Οι ποδοσφαιριστές του είχαν… εγκατασταθεί πια στα καρέ του Σούλη, την ώρα που το συγκρότημα του Μεταξά έδειχνε να μένει από… βενζίνη στο ρεζερβουάρ και η κούραση ήταν ολοφάνερη.

Παρόλα αυτά, ο χρόνος κυλούσε υπέρ του, αφού οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν τις λύσεις για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Από το 75’ και μετά, μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια ένταση και ενώ όλα έδειχναν ήττα, στο 93’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Ναμπί έκανε το μονοκόμματο σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Καστάνιος, άλλαξε εντελώς πορεία και διαμορφώθηκε το 1-1.

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90’ Ναμπί), Γαγιέγος (74’ Καστάνιος), Νέιρα (60’ ντε Γκουζμάν), Τσιλιανίδης (60’ Τοράλ), Λάμπρου, φαν Ντάινεν (60’ Ντουρμισάι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεζ, Μορέιρα, Μπρένερ (46’ Στάνκο), Περέα (91’ Π. Τριάδης), Μιλιντσεάνου (71’ Μίνα).