LaLiga : Ισόπαλο το ντέρμπι στο Ceramica, παραμένει στο -5 από την κορυφή η Σεβίλλη (vids)

Σπουδαίο ματς στο Ceramica, όπου Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Νίκησε με Ράφα Μιρ για τη Σεβίλλη, που παραμένει στο -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική η νίκη επί της Ράγιο να έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών για την Ατλέτικο, όμως η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε παραμένει βαριά άρρωστη. Οι περσινοί πρωταθλητές ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 κόντρα στη Βιγιαρεάλ και πλέον κινδυνεύουν σοβαρά να βρεθούν εκτός τετράδας αφού ισοβαθμούν στους 33 βαθμούς με την πέμπτη Σοσιεδάδ ενώ στους 32 είναι η Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Κορέα είδε τον Ρούγι εκτός εστίας και τον κρέμασε από το κέντρο για το 0-1, με ένα από τα γκολ της σεζόν. Η Βιγιαρεάλ απάντησε με δοκάρι του Αλμπέρτο Μορένο στο 15′ ενώ στο 22′ ο Κορέα σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 22′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λεμάρ, με τον Όμπλακ να πιάνει την εκτέλεση του Χεράρδ Μορένο και τον Παρέχο να σκοράρει στην επαναφορά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 28′ όταν από εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, ο Όμπλακ έχασε την μπάλα και ο Πάου Τόρες έκανε το 1-1 από κοντά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε και στην ανατροπή. Στο 58′ συγκεκριμένα, ο Χεράδ Μορένο πέρασε κάθετα στον Αλμπέρτο Μορένο που πλάσαρε και έκανε το 2-1. Η Ατλέτικο απάντησε άμεσα και εννιά λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Κοντογκμπιά με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον σκόρερ του δεύτερου γκολ των φιλοξενούμενων να αποβάλλεται μάλιστα στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νίκησε τη Χετάφε η Σεβίλλη και παραμένει στο κυνήγι της Ρεάλ

Οι Ανδαλουσιανοί, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Ράφα Μιρ στο 22′, ανεβαίνοντας έτσι στους 44 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο μέρος η Σεβίλλη είχε την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Όμως στο 22ο λεπτό του ματς, στο πρώτο της σουτ εντός εστίας, κατάφερε να προηγηθεί κάνοντας το 1-0 με δράστη τον Ράφα Μιρ. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ να είναι στο 1-0.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε πολλές αλλαγές, η Σεβίλλη διατηρούσε τον έλεγχο, χωρίς όμως να κάνει άλλη τελική προς την εστία, κάτι που την περιόρισε αισθητά. Ωστόσο ούτε η Χετάφε κατάφερε να κάνει τη… ζημιά και να ισοφαρίσει, με τους παίκτες του Χουλέν Λοπετέγκι να παίρνουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και να παραμένουν στη κυνήγι της «Βασίλισσας».