Serie A : Τρομερή ανατροπή της Γιουβέντους στη Ρώμη, ξανά στην κορυφή η Ίντερ! (vid)

Η Ίντερ δεν λέει να πέσει με τίποτα από την κορυφή της Serie A, επικρατώντας της Λάτσιο με σκορ 2-1, ενώ στο άλλο ματς της βραδιάς, η Σαρλενιτάνα πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Βερόνα με 2-1.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την αναμέτρηση και χάρη στα τέρματα των Μπαστόνι και Σκρίνιαρ κατάφεραν να αναρριχηθεί ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος, κρατώντας τη θέση της με… νύχια και με δόντια.

Στο πρώτο μέρος η Ίντερ ήταν εξαιρετική δημιουργώντας αρκετές στιγμές στην εστία της Λάτσιο και φτάνοντας στο γκολ στο 17ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Ωστόσο, μετά από υπόδειξη του VAR το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Το σκορ τελικά άνοιξε στο 30′ για τους «νερατζούρι» με δράστη τον Αλεσάντρο Μπαστόνι ο οποίος έκανε και το 1-0. Όμως οι «αετοί» είχαν άμεση απάντηση, καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσίρο Ιμόμπιλε έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Ίντερ συνέχιζε να είναι καλύτερη και να κυνηγά το δεύτερο τέρμα που θα της έδινε ξανά το προβάδισμα. Κάτι που τελικά κατάφερε στο 67′, με τον κεντρικό της αμυντικό Μίλαν Σκρίνιαρ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι οι «νερατζούρι» πήραν ακόμη μία σημαντική νίκη.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Σαρλενιτάνα κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Βερόνα, επικρατώντας με σκορ 2-1, και φτάνοντας στους 11 βαθμούς παραμένοντας στην τελευταία θέση του πίνακα, έχοντας όμως και δύο ματς λιγότερα.

Το σκορ άνοιξε Μίλαν Τζούριτς για τους φιλοξενούμενους στο 29′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ντάρκο Λάζοβιτς στο 63′, ενώ τη νίκη για τη Σαρλενιτάνα έδωσε ο Γρηγόρης Κάστανος, με τον Κύπριο να σκοράρει στο 70′ και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Εκπληκτικό ματς στη Ρώμη, τεράστια ανατροπή της Γιουβέντους!

Σε ένα απίθανο ματς στο «Ολίμπικο» η Γιουβέντους που βρέθηκε να χάνει με 3-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έφυγε νικήτρια με 4-3 κόντρα στη Ρόμα κι ελπίζει για τετράδα.

Η Ρόμα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απείλησε με τον Έιμπραχαμ στο 7′, αλλά ο Σέζνι κράτησε το μηδέν. Δεν μπόρεσε να κάνει όμως το ίδιο και τέσσερα λεπτά μετά όταν ο Άγγλος τον νίκησε και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού επτά λεπτά μετά ήρθε η απάντηση της Γιούβε, με τον Ντιμπάλα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό σουτ.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος η Ρόμα σκόραρε νωρίς. Στο 48′ ο Μχιταριάν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ντε Σίλιο και κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι για το 2-1. Πέντε λεπτά μετά ήρθε και το 3-1 με άψογη εκτέλεση του Πελεγκρίνι και κάπου εκεί οι περισσότεροι θα πίστεψαν πως η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ της Ρόμα.

Η Γιούβε όμως δεν είχε μιλήσει ακόμα. Από τρομερή ενέργεια και σέντρα του Μοράτα ο Λοκατέλι μείωσε σε 3-2 στο 70 και στο 74′ ο Κουλουσέβσκι με σουτ έγραψε και το 3-3. Η Ρόμα τα είχε χαμένα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή χάρη σε όμορφο σουτ του Ντε Σίλιο στο 77′ ο οποίος έκανε το 3-4.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο και στο 81′ η Ρόμα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ντε Λιχτ ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πελεγκρίνι όμως που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Σέζνι και το 3-4 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ουντινέζε – Αταλάντα 2-6

Τρία ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ήταν πάρα πολλά για την Αταλάντα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Ουντινέζε την οποία διέλυσε με 6-2 στην «Dacia Arena» και μείωσε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ίντερ, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο.

Το πάρτι για την ομάδα του Γκασπερίνι ξεκίνησε νωρίς στο Ούντινε. Στο 17ο λεπτό ο Πάσαλιτς με κεφαλιά έκανε το 0-1 ύστερα από σέντρα του Πετσέλα και πέντε λεπτά μετά ο Μουριέλ με υπέροχη ενέργεια και τελείωμα έκανε και το 0-2. Η Αταλάντα είχε και άλλο γκολ πριν το ημίχρονο αφού στο 43′ ο Μαλινόβσκι με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Η Ουντινέζε μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και αφού απείλησε με τον Ντεουλεφέου κατάφερε να μειώσει σε 1-3 με σκόρερ τον Μολίνα στο 59′. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού όμως είχε «τρελά» κέφια και δεν σταμάτησε να σκοράρει. Στο 76′ ο Μουριέλ έκανε το 1-4 από ασίστ του Μίραντσουκ, με τον Μπέτο να μειώνει σε 2-4 στο 88′ και πολύ θα πίστεψαν σε εκείνο το σημείο πως το ματς τελείωσε.

Η Αταλάντα είχε ακόμη δύο γκολ όμως, αφού στο επόμενο λεπτό έκανε το 2-5 με τον Μέλε από κοντά και στις καθυστερήσεις ήρθε και το… κερασάκι, με τον Πεσίνα να διαμορφώνει το τελικό 2-6 με υπέροχο πλασέ από το ύψος της περιοχής.