Serie A : Νίκες για Λάτσιο και Γιουβέντους (vids)

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε στο Τορίνο.

Ο Ντιμπάλα στο 19′ και ο ΜακΚένι στο 79′ πέτυχαν τα δύο γκολ της νίκης για την «βέκια σινιόρα», η οποία πλέον ισοβαθμεί με την Αταλάντα στην 4η θέση της Serie A, με 41 βαθμούς, αλλά οι «μπεργκαμάσκι» έχουν δύο ματς λιγότερα.

Η ομάδα του Αλέγκρι φιλοξένησε την αντίπαλο που της είχε πάρει ισοπαλία στο ματς του πρώτου γύρου, παρότι φαινόταν να έχει το ματς… στα χέρια της. Αυτή τη φορά δεν αστειεύτηκε και επικράτησε σχετικά εύκολα.

Οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα της Ουντινέζε στο 19ο λεπτό. Μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Ντιμπάλα και ο Αργεντινός πλάσαρε εύκολα για την κλάση του ανοίγοντας το σκορ.

Το 2-0 ήρθε στο 79ο λεπτό για την «γηραιά κυρία» και ουσιαστικά… καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο ΜακΚένι βρήκε ξανά δίχτυα (το είχε κάνει και με την Ίντερ) κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Με τη νίκη της αυτή, η Γιουβέντους έχει πλέον 41 βαθμούς. Ανεβαίνοντας στην 4η θέση όπου και ισοβαθμεί με την Αταλάντα, αν και η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού έχει δύο ματς λιγότερα. Η Ουντινέζε έμεινε στους 20 και είναι 14η.

Νωρίτερα, η Λάτσιο δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία κόντρα στην ουραγό Σαλερνιτάνα και με δύο γκολ του Ιμόμπιλε και ένα του Λατσάρι παρέμειναν στο “κόλπο” της τετράδας.