Super League 2 : Ισοπαλία στην Αριδαία, παραμένει ψηλά στη βαθμολογία ο Αλμωπός

Ισόπαλη χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η εξ αναβολής αναμέτρηση του Αλμωπού Αριδαίας με τη Νίκη Βόλου.

Όπως αναφέρει το Goalpost, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν με συνέπεια να δημιουργηθούν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και το ισόπαλο αποτέλεσμα να δείχνει δίκαιο, σύμφωνα με τη γενική εικόνα του αγώνα.

Πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Γκαρσία αφού “άδειασε” τρεις παίκτες του Αλμωπού, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πάνο να αστοχεί με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι «Βολιώτες» πίεσαν ψηλά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις και να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα. Σε μία από τις αντεπιθέσεις τους, ο Πρίκας σούταρε από τη γωνία της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ, μία φάση που καταγράφηκε στο 27’. Στο 35’ μετά από πλάγιο του Πάνου, την κεφαλιά πήρε ο Τσουκαλάς, η μπάλα στρώθηκε στον Τζιώρα όμως το σουτ του επιθετικού της Νίκης κατέληξε άουτ.

Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους η Βολιώτικη ομάδα απείλησε εις διπλούν, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ειδικότερα, στο 43’ μετά από σέντρα του Πάνου, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό με τον επιθετικό της Νίκης να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε. Ένα λεπτό αργότερα η απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία κατέληξε στην αγκαλιά του Παϊτέρη. Στις καθυστερήσεις ο Αλμωπός λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει όταν η κεφαλιά του Ρόβα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τη Νίκη να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Παϊτέρη. Παρά τη μέτρια εικόνα του αγώνα στην επανάληψη, η Βολιώτικη ομάδα είχε δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη στο 59’ με τον Ροχάνο να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής, σε γύρισμα του Κάσσου και η δεύτερη στο 61’ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία η μπάλα πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Το ματς κύλησε χωρίς ρυθμό μέχρι το τέλος με το τελικό 0-0 να μην αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Παϊτέρης, Σουλιώτης, Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Σέχου, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι (85’ Ζαχαρός), Μπακούτσης (67’ Τριανταφυλλάκης), Πρίκας (87’ Μαγγίζης), Γιουκούδης (87 Πέττας), Ρόβας

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης) : Μπάγιτς, Ανδρέου, Αλιατίδης, Γρομητσάρης, Πάνος, Κάσσος, Τσουκαλάς (76’ Παναγιωτίδης), Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (65’ Βασιλείου), Τζιώρας (76’ Μέτσε)