Super League 2 : Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Επισκοπή

Τεράστια βαθμολογική ανάσα για την Επισκοπή, ενώ οι «κυανόλευκοι» που ηττήθηκαν και πάλι παρέμειναν στην προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε νωρίς με κεφαλιά ψαράκι του Κορτσάμ ο οποίος είχε προωθηθεί ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε στον Καλογεράκη.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν μάλιστα νέα καλή στιγμή με τον Γκόμεζ να κάνει μία ωραία εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά αλλά τον Καλογεράκη να δηλώνει και πάλι παρών και να διώχνει σωτήρια.

Και ενώ ο χρόνος κυλούσε με τον Ηρόδοτο να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει το γκολ στο 31΄ η Επισκοπή ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα όταν ο Καραγιάννης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σοάρες Μπαρμπόσα με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας έκανε το 0-1.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να αντιδράσει και είχε καλή στιγμή με τον Μπαρμπόζα μετά από σέντρα του Γκόμεζ χωρίς αποτέλεσμα, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Χατζησάββας είχε καλή στιγμή, ωστόσο την κεφαλιά του απέκρουσε ο Καλογεράκης.

Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους με την Επισκοπή να πηγαίνει με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση ενώ είχε πολύ καλή στιγμή με τον Βρεττό, ενώ στο 70ο λεπτό ήρθε η καλύτερη στιγμή του αγώνα για τον Ηρόδοτο, όταν ο Γκίνη έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή ωστόσο η προσπάθειά του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Στο 86ο λεπτό ο Ηρόδοτος είχε σπουδαία ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα όταν κέρδισε πέναλτι με τον Χατζησάββα ωστόσο που ανέλαβε την εκτέλεση να στέλνει τη μπάλα άουτ και μοιραία χάθηκε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως στη φάση του πέναλτι η Επισκοπή έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο γκολκίπερ Καλογεράκης.

Έτσι μοιραία ο Ηρόδοτος γνώρισε την ήττα και έμεινε στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη πλευρά η Επισκοπή πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Καργιωτάκης (74′ Αποστολίδης), Ρουσσάκης (74′ Αργκιλέσι), Κόρτσαμ, Αρναούτογλου, Καντέ, Μπαρμπόζα (63′ Γκίνη), Γκόμεζ, Βρεττός, Χαλκιαδάκης (57′ Κατίδης), Χατζησάββας

ΑΟ Επισκοπής (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Καραγιάννης, Τασιούλης, Ανδρικόπουλος, Μπαρμπόσα, Εμπόι, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Τσάβος, Σταθόπουλος (89′ Πέτρου), Νταρζίσιο.