Η Γ Εθνική LIVE

Με κορυφαίο τον Χάμερ η ΑΕΚ νίκησε στο ντέρμπι τον ΠΑOK (βαθμολογία)

Κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση ιδιαίτερα αμυντικά, στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίους του Ιαν Χάμερ και Έρικ Γκρίφιν η ΑΕΚ επικράτησε με 72-65 του ΠΑΟΚ για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την απόστασή τους από τοθς Θεσσαλονικείς καθώς πλέον έχουν ρεκόρ 6-6 ενώ ο ΠΑΟΚ που παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας (0-4) υποχώρησε στο 4-7.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν δίχως τον Μπράιαν Ανγκόλα και τον Νίκο Παππά, ωστόσο βρήκαν στο πρόσωπο του Ιαν Χάμερ τον ηγέτη του στην επίθεση. Παρότι σημείωσε μόλις δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (8/12 σουτ), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Θετική εμφάνιση και για τους Ερικ Γκρίφιν (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γιάννη Κουζέλογλου (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε το παιχνίδι με 6/23 τρίποντα, ο Μάρβιν Τζόουνς είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Βαγγέλης Μάντζαρης 11 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ ο Ζερμαίν Λαβ τελείωσε με 12 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με συνεχόμενους πόντους του Μάντζαρη κατάφερε να προσπεράσει με 11-6 μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, ενώ στο 6′ ο Τζόουνς με βολές έγραψε το 8-15. Τα τρίποντα όμως του Φλιώνη και του Γκρίφιν βοήθησαν την ΑΕΚ να επιστρέψει καθώς ισοφάρισε σε 19-19 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Η ΑΕΚ μπήκε στη δεύτερη περίοδο με σερί 8-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 29-21 στη συνέχεια όμως έμεινε για τέσσερα και πλέον λεπτά χωρίς σκορ διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ με τρία τρίποντα ανέτρεψε το σκορ προσπερνώντας με 39-30. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-36.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στην τρίτη περίοδο με την ΑΕΚ να βρίσκει ρυθμό και να παίρνει προβάδισμα και διαφορά. Γκρίφιν και Χάμερ σήκωσαν το επιθετικό βάρος με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 58-47 στο 27′, αλλά και με 61-49 με το γκολ φάουλ του Κουζέλογλου λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (61-49).

Ο Χάμερ συνέχισε να είναι σκοράρει για την ΑΕΚ κάνοντας στο 34′ το σκορ 66-53, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 68-56 στο 36′. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει. Με τους Τζόουνς και Γκρίφιν έχτισε ένα σερί 9-0 μειώνοντας σε 68-65, όμως η ΑΕΚ και πάλι με τον Χάμερ αλλά και τον Γκρίφιν κράτησε το προβάδισμα (72-65). Αυτή η διαφορά συντηρήθηκε ως το τέλος καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67.