Premier League : Με Ράσφορντ στο 90+3′ η Γιουνάιτεντ, μεγάλο “διπλό” της Γουλβς (vids)

Νίκη… Champions League πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο φινάλε επί της Γουέστ Χαμ. Άλμα παραμονής έκανε η Νιουκάστλ.

Βαθμολογική “ανάσα” πήρε η Νιουκάστλ, καθώς οι “Καρακάξες” επικράτησαν εκτός έδρας 1-0 της Λιντς με γκολ του Σέλβι στο 75ο λεπτό και πλησιάζουν στην… έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη.

Με γκολ του Μάρκους Ράσφορντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-0 τη Γουέστ Χαμ στο “Ολντ Τράφορντ” και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την εξασφάλιση μιας θέσης στο Champions League.

Το παιχνίδι διεκόπη για περίπου είκοσι λεπτά εξαιτίας… εναέριας εισβολής ενός drone, ενώ οι Γουλβς ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μουτίνιο στο 48ο λεπτό. Η Μπρέντφορντ ισοφάρισε με τον Τόνεϊ στο 71ο λεπτό, ενώ ο Νέβες στο 78′ έδωσε τη νίκη στους Γουλβς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζότζο Σέλβι, η Νιουκάστλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λιντς και πήρε το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδειχναν να ελέγχουν καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα, παρ’ όλα αυτά στα επιθετικά δρόμενα και οι 2 ομάδες έδειχναν να είναι το ίδιο επικίνδυνες.

Καμία όμως δεν μπορούσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού, τη λύση έδωσε ο Τζότζο Σέλβι στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, ο 29χρονος μέσος της Νιουκάστλ, έκανε το 1-0 σε ένα ιδιαίτερο χρονικά σημείο.