LaLiga : Απίθανη ανατροπή της Ατλέτικο με δύο γκολ στις καθυστερήσεις! (vid)

Τι να πει κανείς και τι να πρωτογράψει για το αποψινό ματς στο Metropolitano…

Η Ατλέτικο βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο αλλά με μία απίθανη ανατροπή στο 2ο μέρος και δύο γκολ στις καθυστερήσεις, πήρε τη νίκη 3-2 επί της Βαλένθια για τη La Liga στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προερχόταν από την ισοπαλία με τη Βιγιαρεάλ στο πρωτάθλημα, τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Supercopa από την Αθλέτικ και τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι “νυχτερίδες” δεν χαρίστηκαν σε αυτό το μπαράζ κακής ψυχολογίας και με δύο γκολ των Γιουνούς Μουσά και Ούγκο Ντούρο στο 1ο ημίχρονο έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση.

Σε μία εβδομάδα που βγήκαν αρκετά δημοσιεύματα για κακό κλίμα και σχίσμα στα αποδυτήρια, οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να κρατηθούν όρθιοι και εξαπέλυσαν αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο. Οι φωνές του Ντιέγκο Σιμεόνε έπιασαν τόπο, όπως και οι αλλαγές του. Ο Ματέους Κούνια πέρασε στον αγώνα στο 57′ και μείωσε στο 64′, ο Άνχελ Κορέα πέρασε στον αγώνα στο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ατλέτικο είχε ευκαιρίες στο 2ο μέρος (που περιελάμβανε και αρκετές αψιμαχίες και κίτρινες κάρτες, ακόμα και στους πάγκους) και δικαιούταν την ανατροπή. Τελικά αυτή ήρθε στο 90+3′, με τους Κορέα και Κούνια να συνεργάζονται και τον Μάριο Ερμόσο να έχει ανέβει από την άμυνά του για να γίνει ήρωας του αγώνα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Βρσάλικο (61΄Ερέρα), Χιμένεθ, Ερμόσο, Λόντι (46΄Κορέα), Ντε Πολ, Κόκε, Καράσκο (90+9′ Σεράνο), Λεμάρ (57΄Κούνια), Ζοάο Φέλιξ (57΄Φελίπε), Σουάρες

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Ντομενέκ, Λάτο (72′ Χεσούς Βάσκεθ), Κορέια (72′ Μοσκιέρα), Αλντερέτε (54′ λ.τ. Κοϊντρεντί), Φουλκέ, Ντιακαμπί, Μουσά (89′ Ράτσιτς), Σολέρ, Γκιλαμόν, Ντούρο (72′ Μαξιμιλιάνο), Γουέδες