Ήττα για τον Προμηθέα από την Γκραν Κανάρια

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στα Κανάρια Νησιά. Ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 81-62 για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Eurocup και υποχώρησε σε ρεκόρ 2-8 για τον Β’ Όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν πολύ άστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (3/20 τρίποντα), ενώ έκανε 6 παραπάνω λάθη (18-12) από τους γηπεδούχους.

Ο Προμηθέας, ωστόσο, κατάφερε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (38-36) με τον Κέντρικ Ρέι να έχει φτάσει τους 11 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, αποδείχθηκε καθοριστικό και καταδικαστικό για την ομάδα της Πάτρας. Ο Προμηθέας δέχθηκε σερί 11-0 σε διάστημα πέντε λεπτών και η Γκραν Κανάρια ξέφυγε με διψήφια διαφορά (54-42) στο 28’ του αγώνα.

Δύο τρίποντα των Κρις Κράμερ, Ντίλαν Ένις στα τελευταία 1’ και 34’’ της περιόδου ανέβασαν την διαφορά για την ισπανική ομάδα στους 15 πόντους (60-45 σκορ τρίτου δεκάλεπτου). Το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 24-7 για την Γκραν Κανάρια, που έβαλε τις βάσεις της νίκης της σε αυτό το διάστημα.

Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρότι η εικόνα του βελτιώθηκε σε σχέση με την καταστροφική τρίτη περίοδο και τα ματς ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με διαφορά 19 πόντων.

Από τον Προμηθέα προσπάθησαν περισσότερο ο Ρέι, που σκόραρε 17 πόντους και ο Ντάριο Χάντ, ο οποίος πέτυχε 15. Από την Γκραν Κανάρια ο καλύτερος ήταν ο Ντίλαν Ένις, που σκόραρε 18 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Κρέιμερ 10 (2), Ιλμάνε Ντιοπ 2, Αλμπισί 4, Σαλβό 7, Σλότερ 7 (1), Μπρουσίνο 10 (1), Λόπεθ, Πούστοβι 4, Καλίφα Ντιοπ 11, Μουτάφ 3 (1), Ένις 18 (4), Στέβιτς 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 17 (1), Γκραντ 7, Γκάντι 4, Χαντ 15, Αγραβάνης 9, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 8 (2), Άντριτς 2, Μπαζίνας, Τανούλης.