Μεγάλο “διπλό” του Βόλου στο ΟΑΚΑ, ρίχνει την…καρδάρα με το γάλα η ΑΕΚ

Αυτό που γίνεται με τη φετινή ΑΕΚ, έχει δημιουργήσει…ψυχολογικά στους χιλιάδες φίλους της!

Μετά από ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η…κοιλιά που παρουσιάζει στις τελευταίες αγωνιστικές την έχουν φέρει πίσω στην υπόθεση τίτλος, ενώ ενδέχεται να χάσει έδαφος και για τη δεύτερη θέση, αν ο ΠΑΟΚ επικρατήσει σε λίγη ώρα του Ολυμπιακού.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί εντός έδρας ήττα του “δικεφάλου” στο ΟΑΚΑ, μετά τον ΟΦΗ και τον Παναιτωλικό. Την ίδια ώρα, ο Βόλος αύξησε τις ελπίδες του για την εξάδα, καθώς η διαφορά από τον Αστέρα Τρίπολης είναι στους πέντε βαθμούς.

Τα πρώτα 20 λεπτά στο ΟΑΚΑ τα είχε όλα! Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Τσούμπερ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, καθώς έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Αραούχο, ο οποίος έκανε εκπληκτικό βολ πλανέ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Η μπάλα «τιμώρησε» τους παίκτες του Γιαννίκη, καθώς στο 16ο λεπτό ο Βόλος έκανε το 1-0 στην πρώτη καλή στιγμή του στον αγώνα. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Φαν Βέερτ, με το σουτ του να βρίσκει και πάνω στον Λιβάι Γκαρσία. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο 0-2, αλλά το σουτ του Ρεγκατέν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Από τη στιγμή που δεν βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα, η «Ένωση» βρήκε τρόπο αντίδρασης κι έφτασε στην ισοφάριση με τον Αραούχο, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 21ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, αλλά οι ομάδες συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δεύτερο δοκάρι, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ορόζ.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν θα μπορούσε φυσικά να έχει το ίδιο υψηλό τέμπο και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την ίδια ορμή με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βόλος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και είχε κάποιες τελικές, ενώ η ΑΕΚ μολονότι βρήκε σε αρκετές περιπτώσεις ανοικτή την άμυνα των φιλοξενούμενων της έλειψε η τελική πάσα. Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα, καθώς ο Λε Ταλέκ έδειχνε να κουρασμένος και πήγαινε με καθυστέρηση στις φάσεις. Κάπως έτσι η ομάδα της Θεσσαλίας έλεγξε τον ρυθμό του ματς.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές σε μια προσπάθεια να «φρεσκάρουν» τις ομάδες τους, αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ που θα έδινε το «τρίποντο». Η «Ένωση» έκανε και μια αναγκαστική, καθώς ο Χατζισαφί δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Μισελέν να παίρνει τη θέση του.

Η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι ΑΕΚ και Βόλος θα πάρουν από έναν βαθμό, αλλά ένα μαρκάρισμα του Τζαβέλλα στον Ρινέρ μέσα στην περιοχή άλλαξε τα δεδομένα. Ο Μανούχος είδε τη φάση στο VAR κι έδωσε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Φαν Βέερτ, ο οποίος έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ολλανδός επιθετικός αποβλήθηκε στο 90′, καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης) : Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (79′ Μισελέν), Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Λε Ταλέκ (79′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (89′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (79′ Κοσίδης), Γέφτιτς (67′ Γιούσης), Αραούχο

ΝΠΣ Βόλος (Κωνσταντίνος Μπράτσος) : Παπαδόπουλος, Φεράρι, Πουρίτα, Ράινερ, Γκιουλέν, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ρεγκατέν (81′ Μπαρτόλο), Φερνάντες (89′ Ρομέρο), Όροζ (71′ Σοάρες), Φαν Φέερτ