Σπουδαίο διπλό του ΟΦΗ στη Βέροια (βαθμολογία)

Ο ΟΦΗ με νίκη 3-0 επί του Φιλίππου σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας στη Βέροια.

Εκτός από το τρίποντο εξασφάλισε το πλεονέκτημα ισοβαθμίας απέναντι στον Φίλιππο ο οποίος στον πρώτο γύρο είχε νικήσει με το ίδιο σκορ στο Ηράκλειο αλλά με συνολικούς πόντους 79-69. Ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και άφησε στην τελευταία θέση τον Φίλιππο με 3 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και πίεσε σε σερβίς και μπλοκ. Αντίθετα, ο Φίλιππος δεν είχε στη σύνθεση του το Σονάρι και έκανε ντεμπούτο ο Ντουντούδης. Παρά τα προβλήματα ο Φίλιππος πάλεψε το 1ο σετ και το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Στο 1ο σετ μέχρι τα μισά ο Φίλιππος είχε προβάδισμα ακόμα και με +4 (11-7) αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 ισοφάρισε 12-12. Τελευταία φορά στο σετ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-16 αλλά με όπλο το σερβίς ο ΟΦΗ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 19-17. Κράτησε το +2 μέχρι το τέλος και με 25-23 έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Κρήτης επικράτησε εύκολα, ενώ στο 3ο σετ ο Φίλιππος πίεσε τους κρητικούς με προβάδισμα 14-11 και 18-15. Εκεί κόλλησε πάλι η υποδοχή του Φίλιππου.

Ο ΟΦΗ με σερί 4-0 προσπέρασε 19-18, ενώ από το 19-19 ο ΟΦΗ έκανε σερί 6-0 για το 25-19 και το 3-0 σετ. Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 23-25 2ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 16-25 3ο σετ: 4-8, 16-13, 19-19, 19-25

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Βέννος, Σαρακινίδης. Γραμματεία: Συρομάχου.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 16-25, 19-25)

Φίλιππος Βέροιας (Τάκης Χριστοφορίδης): Γραμμενούδης, Στουτζίνσκι, Χρ. Στεφανίδης, Γιαράμπα, Βαρβεσιώτης, Γιάγκος / Μιχελάκης (λ), Σιούτης, Ντουντούδης, Κουπατσιάρης.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Ντεβούις, Αρπάχου, Βιέτζορεκ, Βαϊόπουλος, Τσέλιος, Βάργκας / Δαρίδης (λ.), Στεφανίδης, Κάλας.