Πάλεψαν οι Αετοί κόντρα στην ισχυρή ΔΕΚΑ (βαθμολογία)

Δεν μπόρεσαν να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο 2022 οι Αετοί Βέροιας, που ηττήθηκαν στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής από την ισχυρή ομάδα της ΔΕΚΑ

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε την πέμπτη της σερί νίκη στο 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, σε αντίθεση με τους «ασπρόμαυρους» που γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ήδη από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης να θέσουν τις βάσεις για την τελική επικράτηση, όταν και προηγήθηκαν τόσο με 13 πόντους στο φινάλε του αρχικού δεκαλέπτου (13-26) όσο και με 17 με το πέρας του ημιχρόνου.

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου -και έπειτα από μια περίοδο όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ουσιαστικές επιλογές στην επίθεση να μειώσουν αισθητά- οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ξανά στροφές και εκμεταλλεύτηκαν τη δεδομένη κούραση των Αετών, που αγωνίστηκαν με μόλις 7 παίκτες.

Όπως και να χει, αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη, οι οποίοι υπερβάλλαν εαυτό, κόντρα σε μια μπασκετική ομάδα με εξαιρετική φυσική κατάσταση και με έναν αθλητή όμως ο Σαμοντούροφ, ο οποίος αναμένεται να έχει ένα λαμπρό μέλλον.

Δεκάλεπτα: 13-26, 31-48, 53-71, 74-85

Διαιτητές: Δόλγυρας, Αναστασιάδης

Αετοί Βέροιας (Ντάνης Τυριακίδης): Λιόλιος 12(1), Ζαμπάκας, Γκάνας 6(2), Τσακαλέρης 23, Γκίτκος 10(1), Μαυρίδης 20(1), Γαβριηλίδης 3(1).

ΔΕΚΑ (Ιωσήφ Νικολαΐδης, Γιάννης Ντάγιος): Αποστολίδης 2, Παλαμίδας, Σαμοντούροβ 31(1), Τσιμερίκας 3, Λιοτόπουλος, Καλαντζής 2, Τσιροπούλης Γ. 15(1), Τσιροπούλης Μ. 15, Ζωΐδης 12, Ιωαννίδης, Καλαποθαράκος 2, Καρυώτης 3.