Ξανά στην 5η θέση ο ΠΑΣ Γιάννινα, 2-0 τον Απόλλωνα

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού αλλά μη αποτελεσματικού Απόλλωνα και ισοβαθμεί ξανά στην 4η θέση με τον Παναθηναϊκό.

Ο Πίρσμαν άνοιξε το σκορ στο 26′ για τον “Άγιαξ της Ηπείρου” και στο 79′ ο Εραμούσπε “αποτελείωσε” τους “κυανόλευκους” με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς. Δεν άργησε και πολύ να έρθει και το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στους Ηπειρώτες. Ο Μάρβιν Πίρσμαν έπιασε ένα ωραίο σουτ και έκανε το 1-0 στο 26ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΣ.

Στο δεύτερο μέρος η Ελαφρά Ταξιαρχία προσπάθησε να βρει μέτρα στο γήπεδο και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο ο ΠΑΣ μπόρεσε να αμυνθεί και τελικά τελείωσε την υπόθεση στα τελευταία λεπτά, όταν ο Εραμούσπε ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, σημειώνοντας το 2-0 στο 79ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1, ωστόσο ο Λοντίγκιν έβγαλε το πέναλτι του Τσιλούλη και κράτησε το 2-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Λοντίκγιν, Πέερσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Γκαρντάφσκι (68′ Μπρένερ), Καραχάλιος, Ντομίνγκες (89′ Λώλης), Στάνκο, Λιάσος (80′ Oικονομόπουλος), Περέα

Απόλλων Σμύρνης (Μάρκο Γκρότε) : Βέρλχουστ, Τουτουαρίμα, Λισγάρας (46′ Μαρτίνες), Ρόγκνε, Ντεντάκης, Φατιόν (46′ Φαν Λα Πάρα), Κάστρο, Παπαγεωργίου, Παμλίδης (62′ Τσιλούλης), Κραγιόπουλος (62′ Γιακιμόφσκι), Ιωαννίδης (76′ Ντάουντα)