“Τρένο” η Βέροια, νίκησε και τον Θεσπρωτό

Δεν…χαμπαριάζει η φετινή Βέροια, που συμπλήρωσε διψήφιο αριθμό νικών και προπορεύεται με διαφορά έξι βαθμών στην κορυφή του 1ου ομίλου της Super League 2.

H “Βασίλισσα” ήταν και πάλι αποτελεσματική επιθετικά, διατηρώντας παράλληλα για 76′ λεπτά ανέπαφη την εστία της, όταν δέχτηκε το γκολ από τον μαχητικό Θεσπρωτό. Παρ όλα αυτά, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να πανηγυρίσει τον τρίποντο που τη φέρνει στο +6 από τη δεύτερη ΑΕΛ.

Φοφανά και Πασάς ήταν οι σκόρερς των γηπεδούχων, με τον Βασιλακάκη να μειώνει για την ομάδα της Ηγουμενίτσας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε με τη συμπλήρωσε 10 λεπτών, όταν ο Πεταυράκης δοκίμασε το πόδι του από μακριά και ο Παππάς με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 16′ ο Φοφανά έστρωσε στον Γιακουμάκη, ο τελευταίος πλάσαρε από καλή θέση αλλά ο Παππάς ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Πεταυράκης έκανε τη σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, ο Μούργος έπιασε το σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε πάνω από την εστία.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Πεταυράκης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σκόνδρας προσπάθησε να βρει τη μπάλα αλλά για λίγα εκατοστά δεν την έσπρωξε στα δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά όμως, η πίεση της Βέροιας καρποφόρησε. Ο Παππάς δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Βασιλακάκη, ο Φοφανά επωφελήθηκε του λάθους και με πλασέ στην κενή εστία άνοιξε το σκορ (1-0).

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Θεσπρωτό καταγράφηκε στο 44′ όταν ο Κωνσταντίνου έκανε την ατομική προσπάθεια, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 47′ ο Μπλέτσας σούταρε εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Παππά σε μια ακόμη σωτήρια επέμβαση.

Στο 59′ ήρθε το δεύτερο γκολ της “Βασίλισσας”. Η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Θεσπρωτού μετά από γέμισμα του Γαβριηλίδη, ο Γιακουμάκης προσπάθησε ανεπιτυχώς να σουτάρει αλλά ο Πασάς ήταν πιο εύστοχος και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του (2-0).

Στο 74′ ο νεοεισελθών Κούατενγκ βρήκε ωραία τον Πασά, αυτός βρέθηκε σε καλή θέση αλλά αστόχησε προ του Παππά.

Τρία λεπτά μετά ο Θεσπρωτός προειδοποίησε με τη μείωση του σκορ, όταν ο Σαραντίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπουκουβάλα αλλά δεν είχε το σωστό τελείωμα.

Ότι δεν πέτυχε ο Σαραντίδης, το πέτυχε ο Βασιλακάκης στο 82′ όταν πήρε την ασίστ από τον Ραμίρεζ και με κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη (2-1).

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βέροια είχε δοκάρι σε σουτ του Ορφανίδη.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας (86′ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Μούργος (72′ Κουάτενγκ), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (89′ Καπνίδης), Φοφανά (72′ Ορφανίδης), Πασάς (84′ Δημόπουλος)

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Παππάς, Βαλέντε, Γώγος, Βασιλακάκης, Γκανσιέρ, Λύγκας (63′ Μπονίγια), Κωνσταντίνου (67′ Γεωργούσης), Ντ’ Αλέσιο, Ζιώγας, Ραμίρεζ (84′ Βαταμίδης), Σαραντίδης