Απίστευτη ανατροπή του ΟΦΗ, νίκησε τον Παναθηναϊκό με…buzzer beater στο 90+6′!

Κρητική λεβεντιά και ανατροπή από 1-2 σε 3-2 του ΟΦΗ απέναντι στον Παναθηναϊκό. “Βράζουν” στους “πράσινους” λόγω της αποβολής του Βιγιαφάνιες στο 1-2.

Ο φετινός ΟΦΗ εκεί που δείχνει ότι λυγίζει, εκεί σηκώνεται και κοιτάζει μπροστά. Και αυτό το μπροστά είναι τα πλέι οφ και η διεκδίκηση μιας ευρωπαϊκής θέσης. Ο φετινός Παναθηναϊκός παρουσιάζει συνεχώς τα ίδια προβλήματα. Κυρίως μακριά από την έδρα του. Ακόμα και όταν προηγείται, δεν έχει τον τρόπο να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Το είδαμε στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα. Το είδαμε και σήμερα απέναντι στον ΟΦΗ.

Και οι φετινές διαιτησίες που έχουν στον Παναθηναϊκό; Τους έχουν κάνει πολλές φορές να διαμαρτύρονται για αποφάσεις που μοιάζουν ακατανόητες. Όπως η σημερινή του Καραντώνη, που έβγαλε ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη στον Βιγιαφάνιες στο 74′ με το σκορ στο 1-2. Ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε όλο το ματς με… buzzer beater κεφαλιά του Τσιλιανίδη στο 94′ για το τελικό 3-2!

To φιλμ

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΟΦΗ έδειξε ότι θα έψαχνε το γκολ, καθώς ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού, αλλάζοντας ωραία τη μπάλα και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Παναθηναϊκός είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ.

Ο Μεγιάδο άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ στο 18ο λεπτό, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό κόντρα στη ροή του ματς. Στη συνέχεια ο Σελίμοβιτς ισοφάρισε στο 25’ σε μία φάση που ελέγχθηκε αρκετά για κάποια παράβαση, με το γκολ με μετράει κανονικά με λίγα λεπτά καθυστέρηση. Ο ΟΦΗ αδίκησε ξανά τον εαυτό του στη συνέχεια, με τον Παλάσιος να εκμεταλλεύεται τη λάθος πάσα του Μαρινάκη στο Σελίμοβιτς και στην εξέλιξη της φάσης να «γράφει» το 2-1 στο 42’.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε το ίδιο ενδιαφέρον με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να μην απειλούν και το παιχνίδι να έχει πολλές διακοπές. Πρώτη καλή φάση στην «επανάληψη» ήταν η κεφαλιά του Σένκεφελτ που κατέληξε στο δοκάρι του Βάτερμαν. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχθηκε ο Βιγιαφάνιες στο 74’ και ο ΟΦΗ απέκτησε την ευκαιρία να αγωνιστεί για αρκετά λεπτά με παίκτη παραπάνω.

Ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε αυτή την ευκαιρία, με το Νίκο Νιόπλια να έχει περάσει τον Φελίπε στη θέση του Ντουρμισάι και να δικαιώνεται, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας και να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 85’ σε 2-2. Η στιγμή που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο 94’ με τον Τσιλιανίδη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ και να λυτρώνει τον ΟΦΗ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Βάτερμαν, Μαρινάκης (69’ Ουές), Μπαλογιάννης, Σελίμοβιτς, Βούρος, Μεγιάδο (59’ Τσιλιανίδης), Τοράλ, Γκαγέγος, Νέιρα (85’ Φαν Ντάινεν), Λάμπρου (69’ Ντε Γκουζμάν), Ντουρμισάι (59’ Φελίπε).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (60’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (69′ Αϊτόρ), Βιτάλ (89′ Λούντκβιστ), Καρλίτος (69′ Ιωαννίδης).