Serie A : Έστησαν…πάρτι στο Artemio Franchi οι Λατσιάλι! (vid)

Η Λάτσιο υπέταξε την ακίνδυνη Φιορεντίνα ελλείψει Ντούσαν Βλάχοβιτς και το 3-0 στην Τοσκάνη τη φέρνει από πάνω στη βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο 1ο ημίχρονο, με τους “βιόλα” να βασίζονται στον Αρτούρ Καμπράλ για το γκολ, τον αντικαταστάτη του Ντούσαν Βλάχοβιτς στην κορυφή της επίθεσης. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός χρειάστηκε χρόνο προσαρμογής και η Λάτσιο δεν του τον έδωσε στο 2ο ημίχρονο.

Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και ο Τσίρο Ιμόμπιλε βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και “κλείδωσαν” τη νίκη, ενώ στο τέλος ο Κριστιάνο Μπιράγκι με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο) : Τερατσιάνο, Μπιράγκι, Βενούτι, Νάστασιτς, Μιλένκοβιτς, Ντάνκαν (59′ Καστροβίλι), Μποναβεντούρα (76′ Ικονέ), Τορέιρα, Σότιλ (88′ Άμραμπατ), Καγεχόν (59′ Νίκολας Γκονζάλεζ), Καμπράλ (76′ Πιάτεκ)

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Στρακόσα, Μάρουσιτς, Λατσάρι (69′ Χισάι), Πάτριτς, Φελίπε, Λουίς Αλμπέρτο (76′ Μπάσιτς), Μιλένκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (59′ Κατάλντι), Ζακάνι, Πέδρο (59′ Φελίπε Άντερσον), Ιμόμπιλε