Serie A : Μια ακόμη απώλεια για τη Ρόμα (vid)

Υπό το βλέμμα του Νταμιάνο των Maneskin, το Olimpico πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του Τζανιόλο στο 91’ όμως έγινε ‘fuori di testa’ όταν ακυρώθηκε μέσω VAR και η Τζένοα πήρε βαθμό την Ρόμα (0-0).

Το παιχνίδι στο «Ολίμπικο» έμοιαζε εορταστικό για τον Ζοζέ Μουρίνιο. Ο “Special One” συμπλήρωσε 100 αγώνες στον πάγκο, κοουτσάροντας στην Serie A. Οι 76 εξ αυτών με την Ίντερ και άλλοι 24 με τη Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» πάντως, δεν ακολούθησαν την εορταστική ατμόσφαιρα. Γκελάροντας κόντρα στην Τζένοα με το τελικό 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι που είναι στις τελευταίες θέσεις του Πρωταθλήματος, θέλησαν και κατάφεραν να σταματήσουν την Ρόμα. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Το πρώτο μέρος έληξε 0-0 και το άγχος άρχισε να καταβάλει τους παίκτες του Μουρίνιο.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα έδειχναν να γίνονται πιο εύκολα με την αποβολή το Έστιγκαρντ στο 69’, για μαρκάρισμα πάνω στον Φέλιξ ενώ έφευγε μόνος με τον τερματοφύλακα. Η πίεση έγινε ακόμη μεγαλύτερη, όμως και πάλι οι ευκαιρίες χάνοντας.

Ο Ζάνιολο ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως τα πανηγύρια στη Ρώμη «πάγωσαν», όταν ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ. Μετά από εξέταση της φάσης διαπιστώθηκε πως προηγείται επιθετικό φάουλ, οπότε το 0-0 παμέμεινε μέχρι τέλους.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ζάνιολο αποβλήθηκε στο 90+5’ για εξύβριση στον διαιτητή. Έτσι και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες.

Η Ρόμα έχει 39 βαθμούς και είναι 6η, ενώ η Τζένοα πήγε στους 14 παραμένοντας προτελευταία.