Ευρεία νίκη για τον Ολυμπιακό, έκανε το 3×3 στη Β φάση (βαθμολογία)

Το «τρία στα τρία» στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε, με εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στην Πυλαία, η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ολυ,πιακός επικράτησε εύκολα με 37-20 της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier, παίζοντας εξαιρετικό χάντμπολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους φιλοξενούμενους, πρόσφεραν «πλούσιο» θέαμα και «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο (οκτώ γκολ), έπιασαν υψηλή απόδοση στην επίθεση, «βρίσκοντας» δίχτυα με ωραία γκολ, προϊόντα όμορφων συνδυασμών και αιφνιδιασμών, ενώ παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και στην άμυνα, μετρώντας μερικές σπουδαίες επεμβάσεις με τους Κοτανίδη (πρώτο ημίχρονο) και Παπαδημητρίου (δεύτερο ημίχρονο).

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη θα δώσει το επόμενο της ματς στις 19/2 στην Έδεσσα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier.

Πριν από την έναρξη του ματς, μεταξύ του Ολυμπιακού και της Πυλαίας, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου του Άρη, Άλκη Καμπανού.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 13-3, 15-6, 19-7, 22-8 (ημχ.), 23-12, 27-14, 28-17, 31-17, 35-18, 37-20

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 2, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης 3, Οστρούτσκο, Μπάουερ

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Χαράλαμπος Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Ελευθεριάδης, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 1, Ορφανουδάκης