Σπουδαίο διπλό της Επισκοπής στον Ασπρόπυργο (photos)

Την εξαιρετική αγωνιστική της κατάσταση επιβεβαίωσε η Επισκοπή, καταφέρνοντας να υποχρεώσει σε ήττα τον Παναθηναϊκό Β μέσα στην έδρα του, στον Ασπρόπυργο. Πρωταγωνιστής για λογαριασμό της ο Νιγηριανός, Εμπόχ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ (1-2).

Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα αλλά δεν βρήκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στο 7′ ο Καρβούνης έκανε γυριστή κεφαλιά αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρβούνης συνεργάστηκε με τον Αθανασακόπουλο, σούταρε με καλές προϋποθέσεις από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Γκονζάλβες και απομακρύνθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Τριντάντε να πασάρει στον Εμπόι, ο οποίος με ωραίο δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Ξενόπουλο. Στο 31′ από εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο δεύτερο δοκάρι η κεφαλιά του Σιδερά πέρασε άουτ. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 37’ με την ατομική ενέργεια και το σουτ του Τσιριγώτη, το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Καλογεράκης.

Στην αμέσως επόμενη φάση με γρήγορη αντεπίθεση, ο Σουμπασάκης βρέθηκε απέναντι στον Ξενόπουλο, δεν κατάφερε να τον νικήσει, αλλά ο Εμπόι έγινε κάτοχος της μπάλας μετά την απόκρουση και με συρτό σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 0-2.

Η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 44′ με το σουτ του Κρυπαράκου μέσα από την περιοχή, ενώ νωρίτερα η προσπάθεια του Κούτσια είχε σταματήσει στο αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Β πίεσε άμεσα για την ισοφάριση, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 54’, αλλά η προσπάθεια του Σαρδέλη βρήκε πάνω στον Ανδρικόπουλο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

Ο Εμπόι είχε μια ακόμα αξιόλογη ατομική προσπάθεια, στο 59ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ξενόπουλου. Στην συνέχεια, η Επισκοπή μαζεύτηκε στο μισό γήπεδο, έκλεισε καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στο Τριφύλλι να απειλήσει με αξιώσεις.

Εξαίρεση, η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σαρδέλη στο 74’, o οποίος πλάσαρε άστοχα από δύσκολη γωνία αλλά και με την εστία κενή, με την επέμβαση του Καλογεράκη στην κεφαλιά του Σιδερά από την εκτέλεση κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός Β έπαιξε φουλ επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά και τις αλλαγές του Χαβιέρ Βάθκεθ, αναζητώντας το 2-2, αλλά ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνο έφτασαν κοντά στο 1-3, με το σουτ του Τσαβού στο 85ο λεπτό να σταματάει στην συμβολή των δοκαριών. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε την τύχη με το μέρος του καθώς στο 85′ το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Νταμπίζα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (83’ Μαραθωνίτης), Σιδεράς, Κούτσιας (69’ Μαρτίνης), Θεοχάρης (83’ Ματσαδές), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (69’ Αλμπάνης), Καρβούνης (60’ Σερπέζης), Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

ΠΑΕ Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Ντιόγκο, Μπαρμπόσα, Νούνο, Εμπόχ, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (56’ Τσάβος), Σκόνδρας (56’ Ταρσίσιο), Νοικοκυράκης, Πέτρου