Η Καβάλα “έσπασε” το αήττητο της Καρδίτσας, ηττήθηκε στο Μεσολόγγι ο Φίλιππος Βέροιας (αποτελέσματα, φύλλα αγώνων, βαθμολογία)

Σε εξ αναβολής αγώνες της Α2 Ανδρών που διεξήχθησαν σήμερα Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου, καταγράφηκε η πρώτη ήττα της Καρδίτσας!

Στην Καβάλα και στο 12-0 έμελλε να σταματήσει το αήττητο για την Καρδίτσα, το οποίο δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να μπει στον ρυθμό του παιχνιδιού, και ηττήθηκε δίκαια από την Ένωση με 86-78,

Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετική εικόνα, και με 53,8% στο τρίποντο έφτασαν τις 9 νίκες και ονειρεύονται play off.

Την ίδια ώρα, εκπληκτικό παιχνίδι έλαβε τόπο στη Νέα Ερυθραία, με την Ελευθερούπολη να καταφέρνει να «αποδράσει» από το «Στέλιος Καλαιτζής» χάρη σε τρίποντο εκτός κάθε λογικής του Σωκράτη Ναούμη στα 8” πριν το τέλος.

Με αυτό το σουτ, οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 95-92, και επέστρεψαν στις νίκες, μετά το πατατράκ στη Βέροια, ενώ είχαν συνολικά 11/20 τρίποντα. Ο Πανερυθραϊκός παρουσίασε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με την βαριά εντός έδρας ήττα από το Ψυχικό, αλλά στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να αποφύγει δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.

Τέλος στο Μεσολόγγι, ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν επιβλητικός στο 2ο ημίχρονο και συνέτριψε τον Φίλιππο Βέροιας σε εξ αναβολής ματς για τη 14η αγωνιστική της Α2. Η ομάδα του Μεσολογγίου δυσκολεύτηκε για περίπου 17-18 λεπτά, στη συνέχεια όμως κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο και συνέτριψε τον Φίλιππο Βέροιας 86-50, φτάνοντας τις 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

τα φύλλα αγώνων :

Πανερυθραϊκός-Ελευθερούπολη 92-95
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Χριστινάκης-Κατσαπρακάκης (Κυρτάτας)
Δεκάλεπτα: 27-28, 46-51, 71-73, 92-95
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 15 (3), Καλλιανιώτης 13 (1), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 11, Τσάμης 17 (1), Τόλα, Σταματογιάννης 12 (1), Ευστρατίου 19 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 19 (5), Γοργόνης 3, Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 19 (3), Σταμπουλής 2, Π. Ερμείδης 6 (1), Πάτρας 8, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (2).

Καβάλα-Καρδίτσα 86-78
Διαιτητές: Ξενικάκης-Μαραμής-Τζιοπάνος Γ. (Παραλυκίδης)
Δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 62-57, 86-78
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 19 (2), Αμπατζάς 21 (2), Καψαλός 12 (3), Πρασίνης 3, Ζαρκαδούλας, Ράπτης 8, Δρόσος 7, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 16.
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10, Τσιλούλης 14, Καρράς 2, Μπουρούσης 13 (1), Κακλαμάνος 11 (3), Σπυριδονίδης 13 (2), Χάλαρης 3, Ντράσκοβιτς 7, Τσούκας 5 (1), Αλεξιάδης, Πεφάνης.

Χαρίλαος Τρικούπης-Φίλιππος Βέροιας 86-50
Διαιτητές: Τσαχάκης-Καλογερόπουλος Φ.-Τηγάνης (Καββαδίας)
Δεκάλεπτα: 17-12, 35-25, 68-39, 86-50
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 16 (2), Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 14, Καζάνας 3 (1), Αγγέλου 13 (2), Λιάπης, Λεγκίκας 10 (2), Τσαπατώρης, Αλίχοντζιτς 14, Σοκ 6 (2), Σαχπατζίδης 5.
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 1, Ντόβας 6, Ελευθεριάδης 4, Πουλιανίτης 6, Κοθράς, Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11, Ιατρίδης 5 (1), Πιλκούδης 4, Γαρέζος 10 (2).