Πέρασε από τη Νίκαια ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ μετά την επικράτηση του στο Λαύριο για την 14η αγωνιστική, πέτυχε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στην Νίκαια επί του Ιωνικού (69-66) σε εξ αναβολής συνάντηση της 11ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφυγε με τους δύο βαθμούς από το κλειστό γήπεδο του «Πλάτωνα» χάρις σε ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (40-31) αποδίδοντας καλύτερα αμυντικά (8 λάθη ο ΠΑΟΚ έναντι 4 του Ιωνικού) και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γιουτζίν Τζέρμαν, Κωνσταντίνο Γόντικα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους (31-18) στο 16’. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ mateco βελτίωσε την άμυνα του με τον Φιλ Γκριν να σκοράρει 11 πόντους με 3 τρίποντα ισορρόπησε την κατάσταση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ιωνικό στο +4 (56-52).

Στην τελευταία περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε την αντεπίθεση του και με σερί 7-0 με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Ζερμέιν Λοβ, προσπέρασε με 59-58 στο 33’. Δεν κατάφερε, ωστόσο, να εδραιώσει το προβάδισμα και ο Ιωνικός με δύο βολές του Τζος Πάρκερ προηγήθηκε με 62-61 με 1’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και με καλάθι και τρίποντο του Ντιμίτρι Ρίβερς, ξέφυγε με 66-62, 41’’ πριν το τέλος. Ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες απάντησε για τους γηπεδούχους μειώνοντας στο καλάθι (66-64) με 35’’ να απομένουν για την λήξη και ο Γκριν με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά»(69-64) 13’’ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69.