Νίκησε τη Νέα Ιωνία ο ΠΑΟΚ και “πάτησε” κορυφή (βαθμολογία)

Για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε (27-21) της Νέας Ιωνίας, αυτή την φορά (σ.σ. η πρώτη στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών) εντός έδρας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α1 Γυναικών.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1, ενώ ένα σερί 5-0, του έδωσε προβάδισμα 7-1. Τα κορίτσια του Δικεφάλου δεν έχασαν στιγμή όχι μόνο τον έλεγχο, αλλά και το προβάδισμα κα, παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να προβάλουν αντίσταση, μειώνοντας σε 9-6, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στα +4 γκολ (12-8). Η εξέλιξη της περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 5 γκολ, αλλά και να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 17-12.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν τον ρυθμό, “εκτοξεύοντας” την διαφορά στα επτά γκολ (20-13). Στη συνέχεια, οι αντίπαλες μείωσαν στα πέντε γκολ 21-16. Τα κορίτσια του Δικεφάλου, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και πορεύτηκαν προηγούμενες με 5 γκολ μέχρι το 24-19, με τις αντίπαλες να μειώνουν σε 24-20 και 24-21. Στη συνέχεια, ένα σερί τριών γκολ έδωσε τη νίκη τελικά στον ΠΑΟΚ με 27-21 σκορ.

Στο διά ταύτα, οι αθλήτριες της ομάδας χάντμπολ γυναικών, παρά το απαιτητικό πρόγραμμα των δύο αγώνων του F4 του Κυπέλλου Ελλάδος, εμφανίστηκαν στην τρίτη αναμέτρηση σε διάστημα πέντε ημερών εξίσου ανταγωνιστικές, φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση της νίκης. Τα κορίτσια του Δημήτρη Πελεκίδη, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους, αποδεικνύοντας την αγωνιστική τους ποιότητα, παρά την κούραση των συνεχών αναμετρήσεων.

ΠΑΟΚ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 27-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-2, 9-6, 13-8, 17-12 (ημίχρονο), 20-13, 21-16, 22-18, 24-19, 24-20, 27-21

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Μπατζαρακούδη 3, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Καραχαρίση, Τάκη, Σεβδίλη 2, Ζένελι 1, Νίκολιτς 2, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάφτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 8, Αμβροσιάδου, Χριστοφόρις

Νέα Ιωνία: Κεπεσίδου Μ., Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 4, Κοτρώτσιου, Κολλύρη, Καρέλα 2, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 4,  Κοντοστέργιου 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς, Κωνσταντινίδου 1, Στουγιαννίδου 7

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-0, Πέναλτι: 1/2 – 1/4