Bundesliga : Τέσσερα στο…κεφάλι της Μπάγερν από τη Μπόχου, μεγάλο “διπλό” της Βόλφσμπουργκ (vids)

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη-χρυσάφι για τη Μπόχουμ, που πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στη Μπάγερν και μάλιστα από το ημίχρονο!

Η δράση στην Bundesliga συνεχίζεται, με το πρώτο… πιάτο της 22ης αγωνιστικής να σερβίρεται σήμερα και να έχει μια ηχηρή έκπληξη. Συγκεκριμένα, η Μπόχουμ «σκόρπισε» την Μπάγερν Μονάχου επικρατώντας των Βαυαρών με σκορ 4-2, παίρνοντας έτσι μια… άτυπη εκδίκηση για τη βαριά ήττα της στον πρώτο γύρο με 7-0!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με τέρμα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ωστόσο, αυτό που θα ακολουθούσε στη συνέχεια δεν το περίμενε κανένας. Αρχικά ήρθε η ισοφάριση με τον Αντβί-Ατζέι στο 14′. Τα επόμενα λεπτά κύλισαν ήσυχα και στη συνέχεια ακολούθησε ένα σοκαριστικό επτάλεπτο για τους Βαυαρούς.

Στο 37′ ο Λοκάντια με πέναλτι έκανε το 2-1, ενώ στο 40′ ο Γκαμπόα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Το… μαρτύριο δεν τελείωσε εκεί, μιας και στο 44′ ο Χόλτμαν έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 4-1! Η Μπάγερν είχε τα ηνία στο δεύτερο μέρος, προσπαθώντας να… μαζέψει ό,τι μπορέσει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κάπως την έκταση του σκορ σε 4-2, χάρη στο δεύτερο τέρμα του Λεβαντόφσκι στο 75′.

Σημαντική νίκη πήρε στη Φρανκφούρτη η Βόλφσμπουργκ επικρατώντας με σκορ 2-0 της Άιντραχτ, και πήρε βαθιά «ανάσα» στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Η Άιντραχτ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τρόππο να διασπάσει εύκολα την άμυνα των «λύκων» που κρατούσε. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν 1-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρούζε στο 28ο λεπτό, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βόλφσμπουργκ να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα από το γκολ του Κρούζε, καταφέρνοντας μάλιστα να κλειδώσει το διπλό, κάνοντας το 2-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με το τέρμα του Λουκεμπάκιο.