Serie A : Νίκησε και πλησιάζει τα…αστέρια η Λάτσιο (vid)

Η Λάτσιο επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια σε εντός έδρας ματς για την 25η αγωνιστική της Serie A και κατόρθωσε να ανέβει έκτη επιστρέφοντας στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Οι «Λατσιάλι» άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 13ο λεπτό κι έδιωξαν γρήγορα από πάνω τους το όποιο άγχος. Στο δεύτερο μέρος ο Ματία Ζακάνι ανέλαβε δράση και καθάρισε το παιχνίδι. Πρώτα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με γκολ που σημείωσε στο 53ο λεπτό και μετά από δέκα λεπτά σκόραρε ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 δίνοντας την νίκη στην ομάδα του απέναντι στην Μπολόνια του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, η οποία παρέμεινε στην 13η θέση μετά απ’ αυτή την ήττα.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Στρακόσια, Λουίζ Φελίπε, Πάτρικ (78′ Ραντού), Λατσάρι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (82′ Μπάσιτς), Λούκας Λέιβα (66′ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Πέδρο (66′ Άντερσον), Ζακάνι (78′ Μόρο), Ιμόμπιλε

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπσκι, Σουμαορό (58′ Μπονιφάτσι), Μεδέλ, Τεατέ, Χίκι (78′ Βινιάτο), Ντάικς (46′ Κάσιους), Σόουτεν (66′ Εμπισέρ), Σβάνμπεργκ, Σοριάνο (46′ Μπάροου), Ορσολίνι, Αρναούτοβιτς