Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη ο Κολοσσός και πήρε τη νίκη στην Πάτρα (βαθμολογία)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή στο φινάλε τον Σον Μίλερ ο Κολοσσός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας με 80-76 του Απόλλωνα για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Κολοσσού μακριά από τη Ρόδο και με ρεκόρ πλέον 9-5 συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 5-9.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τον Νίκο Δίπλαρο να είναι ο μοιραίος για τους γηπεδούχους μιας και έκανε δύο λάθη στα τελευταία 35” που κατέληξαν σε πόντους για τον Κολοσσό. Από την πλευρά του οι Ροδίτες με τα καλάθια του Σον Μίλερ στο ίδιο χρονικό διάστημα ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ φτάνοντας στη νίκη. Νωρίτερα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Κολοσσός είχε προηγηθεί ακόμη και με 8 πόντους, όμως ο Απόλλωνας με τον Μήτρου Λονγκ να έχει 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, έφτασε να προσπεράσει στο 39′, αλλά έμεινε χωρίς ολοκληρωμένη επίθεση στο ένα λεπτό που απέμεινε.

Ο Ηλίας Καντζούρης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Σον Μίερ να τελειώνει με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Τζόρνταν Φλόιντ και Κέι Γουίλιαμς. Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ο Δημήτρης Τσαλμπούρης έφτασε σε ένα ακόμη double-double με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Νάιζτελ Μίτρου Λονγκ είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Νίκος Δίπλαρος τελείωσε με 15 πόντους και 5 ασίστ αλλά και 5 λάθη εκ των οποίων τα δύο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80.