Με επιθετική πολυφωνία η Λάρισα 82-65 την ΑΕΚ (βαθμολογία)

Επιστροφή στις νίκες για τη Λάρισα που απέναντι στην ΑΕΚ των πολλών απουσιών, επικράτησε με 82-65 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλοί επιβεβαίωσαν την καλή τους εικόνα τις τελευταίες εβδομάδες φτάνοντας πλέον στο 5-9, πλησιάζοντας έτσι την πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ γνώρισε την έκτη φετινής της εκτός έδρας ήττα, υποχωρώντας στο 6-8.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μάριτς να τελειώνει το παιχνίδι με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γκριν είχε 16 πόντους, ο Τσαϊρέλης και ο Χάντσον από 12 και ο Μούντι 11 με 8/10 βολές.

Ο Χάμερ με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Δημήτρης Μαυροειδής με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ που παρατάχθηκε με οκτώ παίκτες έχοντας λίγες επιλογές στο rotation της, ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου έχασε και τον κόουτς Δέδα που αποβλήθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο «ζεστοί» στο παιχνίδι και μετά τα δύο γρήγορα τρίποντα, οι ψηλοί τους δημιούργησαν ένα προβάδισμα που έφτασε και το +7 με τον Πετρόπουλο να κάνει το 9-16 στο 8′. Η Λάρισα όμως έτρεξε σερί 6-0 ως το φινάλε του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 15-16. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου και το συντήρησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ όμως να παραμένει κοντά στο σκορ και να μην επιτρέπει στους Θεσσαλούς να ξεφύγουν.

Με ένα μικρό σερί 4-0 η Λάρισα προηγήθηκε με 39-33 στο 22′ και με τον Μάριτς να κερδίζει τις μάχες στις δύο ρακέτες έφτασε στο 53-46 ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε και πάλι να παραμείνει κοντά στο σκορ μειώνοντας με τον Κουζέλολου σε 56-50.

Δύο τρίποντα από τον Ζάρα και τον Γκριν έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-50) ενώ ο δεύτερος με τέσσερις νέους δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 66-52. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 68-60 στο 34′ όμως στα επόμενα τρία λεπτά οι Θεσσαλοί κράτησαν δίχως σκορ τους αντιπάλους τους ανοίγοντας τη διαφορά με τον Μούντι να διαμορφώνει από τη γραμμή των βολών το 74-60. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει πρόβλημα στις επιθέσεις της με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στην επικράτηση με 82-65 με το +17 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65.