Νίκη μετά από καιρό για τη Ρόδο, 1-0 στο Παγκρήτιο (βαθμολογία)

Εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Εργοτέλης που ηττήθηκε με 0-1 από τη Ρόδο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανέβει ακόμα περισσότερο βαθμολογικά.

Την ίδια ώρα, τα “ελάφια” πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, το 5ο στη φετινή σεζόν και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες με τον Εργοτέλη να πατάει καλά χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κάποια καλή στιγμή.

Στο 23ο λεπτό και στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα η Ρόδος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, όταν μετά από μία σύγχυση στην περιοχή του Εργοτέλη ο Γκαρσία έκανε ένα σουτ, ο Τσέλιος απέκρουσε, ωστόσο ο Σουλάι στην επαναφορά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και είχε καλές στιγμές με τους Σαρρή, Κωστανάσιο και Κόονραντ χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο με το 0-1 να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά με στόχο να φτάσουν στην ισοφάριση ωστόσο στις ευκαιρίες των Ντουμάνη και Βουτσά ο γκολκίπερ δήλωσε παρών και κράτησε το 0-1.

Ο Εργοτέλης συνέχισε την πίεσή του στην προσπάθεια να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας και στο 88΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπουρσέλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ απ’ το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Θεοδωράκη να κάνει μια πολύ δύσκολη επέμβαση στο δεξί παραθυράκι του.

Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα, με τον Εργοτέλη να μην καταφέρνει βρει γκολ και να γνωρίζει μία ήττα… πισωγύρισμα, μετά τα τελευταία θετικά αποτέλεσμα.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης, Σαρρής, Πέιος, Μίκο, Βουτσάς (71′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος, Κοκκίνης, Χοσάμ (46′ Πατρινός), Κόνραντ

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σουλάι (46′ Καραγεώργης) Σαλάμ, Μπότος, Χίσι, Μάρκοβιτς, Καψάλης, Μαρτσάκης, Γκαρσία (86′ Δελαπόρτας) Αδαμάκης, Βουργουτζής (72΄Νικολόπουλος)