LaLiga : “Buzzer Beater” ισοπαλία για τη Μπαρτσελόνα, άλλο ένα βήμα για το Champions League η Μπέτις (vids)

Τοπικό ντέρμπι με τα όλα του στο RCDE Stadium, με τη Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει στο 90+6′ την Εσπανιόλ, με γκολ του Ντε Γιονγκ!

Η Εσπανιόλ βρέθηκε κοντά σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αλλά με γκολ του Ντε Γιονγκ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν σε 2-2 και πήραν τον βαθμό που τους κρατάει εντός τετράδας. Αποβλήθηκαν Πικέ και Μελαμέντ στο φινάλε.

Μία εβδομάδα μετά την εξαιρετική εμφάνιση και την επιβλητική νίκη κόντρα στην Ατλέτικο, η Μπαρτσελόνα προβλημάτισε στο καταλανικό ντέρμπι με την Εσπανιόλ και παρ’ ότι προηγήθηκε νωρίς με τον Πέδρι, βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο δεύτερο μέρος. Ένα γκολ του Λουκ Ντε Γιονγκ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, έσωσε έστω τον βαθμό (2-2) για την ομάδα του Τσάβι που διατηρήθηκε εντός τετράδας, έχοντας όμως… παρέα στους 39 βαθμούς τους «ροχιμπλάνκος».

Η Μπέτις πέρασε με το επιβλητικό 4-2 από την έδρα της Λεβάντε και παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση η οποία οδηγεί στους ομίλους του Champions League, ενώ η Αλαβές νίκησε τη Βαλένθια και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στην προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό.